Kilka państw europejskich jest zainteresowanych polskim programem resocjalizacji skazanych, którzy jako wolontariusze pracują w hospicjach i domach pomocy społecznej.

Jak podawaliśmy już wcześniej, projekt ten został nagrodzony przez Radę Europy i Komisję Europejską Kryształową Wagą Wymiaru Sprawiedliwości.

Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma zaprezentował nagrodę przyznaną w Brukseli - podaje Rzeczpospolita.

- To dla nas wielka duma i docenienie naszej służby - mówił Dyrektor Generalny Służby Więziennej, Paweł Nasiłowski, prezentując nagrodę podczas konferencji prasowej. 10-osobowe jury przyznało ją właśnie projektowi „Wolontariat skazanych”, wybierając go z 30 propozycji przedłożonych przez kraje członkowskie Rady Europy.

Projekt jest realizowany od lat 90. Pierwsze były zakłady karne w Lublińcu (Śląskie) i Gdańsku-Przeróbce. Skazani, którym zezwala na to sąd i więzienne władze, pracują jako wolontariusze w domach opieki społecznej i hospicjach - zarówno dla osób starszych, jak i dzieci. W zeszłym roku w programach wolontariackich uczestniczyło 800 skazanych - ich liczba co roku wzrasta, a służba więzienna podkreśla, że udział w programie nie oznacza dla skazanych żadnych dodatkowych profitów.

Dla wielu z osadzonych jest to forma resocjalizacji bardzo dobrze oceniana przez psychologów. Przyznają oni też, że praca, polegająca na obcowaniu z ludźmi, którzy odchodzą, zaskakująco pozytywnie oddziałuje na psychikę osób pozbawionych wolności. Teraz prowadzony od kilku lat projekt został doceniony przez Radę Europy i Komisję Europejską.

- Projekt doceniono także dlatego, że ma on charakter uniwersalny i można go wdrażać w każdym kraju - podkreśliła prof. Beata Gruszczyńska z Instytutu Resocjalizacji UW, członek jury. Ujawniła, że polski projekt zdobył w jury zdecydowaną większość głosów.

- Już niebawem do Polski przyjadą delegacje z różnych krajów europejskich, by obserwować funkcjonowanie tego wolontariatu - dodał Czuma.

Nagrodę Kryształowej Wagi stworzono w 2005 r. Przyznaje się ją za innowacyjne metody pracy w organizacji i procedurach wymiaru sprawiedliwości. Projekty państw-członków UE i Rady Europy nagradza się co dwa lata. W tym roku po raz pierwszy nagrodzono Kryształową Wagą projekty z zakresu prawa karnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH