Etyk: spór o prof. Chazana zmienia się z etycznego w ideologiczny

W opinii etyka dr. hab. Pawła Łukowa obrona przez Kościół prof. Bogdana Chazana prowadzi do tego, że spór etyczny zmienia się w ideologiczny. Część hierarchów wskazuje, że zwolniony dyrektor Szpitala Św. Rodziny został potraktowany niesprawiedliwe.

Sam Chazan ocenił, że przestrzeganie zasad prawa naturalnego będzie prawdopodobnie przyczyną eliminowania lekarzy i w efekcie ograniczenia dostępu do stanowisk pracy lekarzom wierzącym

- Sądzę, że nie ma zagrożenia, żeby po sprawie prof. Chazana katolicy byli wykluczani z praktykowania w służbie zdrowia, czy eliminowani z zajmowania stanowisk kierowniczych w szpitalach. Nie wszyscy katolicy mają takie bezkompromisowe poglądy, jakie zaprezentował prof. Chazan, więc na pewno będzie wielu lekarzy, którzy będą przyznawać się do katolicyzmu, i którzy w podobnej sytuacji postąpiliby inaczej - przekonywał w rozmowie z PAP etyk z Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Paweł Łuków. 

W środę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz ocenił, że zapowiedź odwołania dyrektora szpitala Św. Rodziny to groźny precedens, uderzający w prawa nie tylko katolików, ale i wszystkich ludzi. Wezwał władze do skorygowania zapisu o klauzuli sumienia. 

W czwartek w obronie Chazana stanął również metropolita warszawsko-praski abp Henryk Hoser. "Kara wymierzona szpitalowi w wysokości 70 tys. zł i pozbawienie prof. Chazana stanowiska dyrektora szpitala jest etycznie nie do przyjęcia, nieuzasadniona i nieproporcjonalna. Jest niesprawiedliwa, absurdalna i wątpliwa prawnie" - napisał abp Hoser w oświadczeniu przesłanym do PAP. 

- Z tego co wiem, większość Polaków stanęła raczej po stronie pacjentki prof. Chazana, co sugeruje, że opinia w tej sprawie nie jest szczególnie zależna od oficjalnego nauczania Kościoła - to nie jest tak, że wszyscy wierni podzielają zdanie hierarchów kościelnych. Pamiętajmy też, że na kilkudziesięciu biskupów głos zabiera tylko kilku, więc chyba nie należy tego traktować jako głosu całego polskiego Kościoła, ale tylko jego części. Kościół jest zróżnicowanym środowiskiem, toczą się w nim dyskusje i spory, tak jak wszędzie i to bardzo dobrze - ocenił Łuków. 

Według etyka zabranie przez Kościół głosu w sprawie Chazana "nie jest dobrym ruchem". "To spowoduje, że spór, który jest sporem etycznym i dotyczy wykonywania zawodu zmienia się w spór ideologiczny, w spór o to, kto z nas - tak naprawdę i ostatecznie - ma rację. Myślę, że dyskusja na temat powoływania się lekarzy na klauzulę sumienia staje się coraz bardziej zideologizowana, upolityczniona i zmierza w złą stronę - mówił Łuków. 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH