Elżbieta Buczkowska o karach finansowych dla pielęgniarek

Katalog kar, które mogą być nałożone na pielęgniarki i położne przez sądy zawodowe, zostanie rozszerzony o karę pieniężną do 10 tys. zł przeznaczoną na cele społeczne.

Specjalna podkomisja sejmowa, która zajmowała się rządowymi projektami dwóch ustaw: o samorządzie pielęgniarskim oraz o zawodach pielęgniarki i położnej, zakończyła prace. Projekt ustawy o samorządzie pielęgniarskim rozszerza katalog kar, które sąd zawodowy może założyć na pielęgniarkę i położną. Do nagany, upomnienia, czasowego lub całkowitego pozbawienia możliwości wykonywania zawodu lub pełnienia pewnych funkcji kierowniczych dodano jeszcze karę pieniężną - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Jak mówi portalowi rynekzdrowia.pl Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (NRPiP) ta sprawa bulwersuje środowisko pielęgniarskie.

- Propozycja wprowadzenia kar pieniężnych pojawiła się już na początku procedowania ustaw i od początku wnioskowaliśmy o usunięcie tego zapisu - twierdzi Elżbieta Buczkowska. - NRPiP wskazywała, że kary pieniężne dla pielęgniarek nie leżą w kompetencjach orzecznictwa zawodowego - dodaje. I zwraca uwagę, że kary pieniężne są orzekane w sprawach prowadzonych przez sądy powszeche.

Elżbieta Buczkowska uważa, że w tej sytuacji sądy zawodowe będą musiały się przygotować do orzeczeń, w których część przepisów nie będzie po prostu stosowana.

W podkomisji do projektu ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych posłowie zaproponowali także poprawkę, która ma na celu umożliwienie osobom, które utraciły prawo wykonywania zawodu, ubiegania się o ponowne wpisanie na listę osób uprawnionych do jego wykonywania. Pielęgniarki mogłyby to zrobić po 10 latach od uprawomocnienia się orzeczenia.

Obecnie projekty ustaw o samorządzie pielęgniarskim oraz o zawodach pielęgniarki i położnej czekają na drugie czytanie w Sejmie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH