Elektroradiolodzy wznawiają protest

Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii wznawia ogólnopolska akcję protestacyjną i zapowiada jej zaostrzenie.

W środę (27 października) elektroradiolodzy wywieszą na terenie swoich placówek plakaty z informacją o przyczynie protestu. Dodatkowo założą czarne stroje i plakietki z napisem „protest”.

Przypomnijmy, że radiolodzy mówią o nieprzemyślanych rozwiązaniach, możliwych redukcjach etatów, braku osłon socjalnych i okresu przejściowego: chodzi o rządowy projekt ustawy o działalności leczniczej.

Zgodnie z nim pracownicy zakładów (pracowni) radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki oraz medycyny sądowej i prosektoriów będą dłużej pracować. Czas pracy zostanie wydłużony z 5 godzin na dobę do 7 godzin i 35 minut.

Związek prowadził  w tej sprawie rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, jednak uzyskał jedynie zapewnienie, że w toku prac sejmowej Komisji Zdrowia nad projektem zostanie wprowadzona regulacja o trzyletnim vacatio legis na wprowadzenie dłuższego dnia pracy.

– Przekazaliśmy informację o negocjacjach z resortem zdrowia regionom. Ostatecznie zapadła decyzja o wznowieniu i zaostrzeniu akcji protestacyjnej – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Cezary Staroń, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii.

Termin protestu nie został ustalony przypadkowo, bowiem w środę (27 października) w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o działalności leczniczej.

– Czekamy, aż projekt trafi pod obrady sejmowej Komisji Zdrowia, wówczas być może będziemy przeprowadzać dodatkowe akcje – tłumaczy Staroń.

Wyjaśnia też, że związek chce dotrzeć do wszystkich, również tych niezrzeszonych w OZZTME, których dotyczą niekorzystne, zdaniem Związku, zmiany ustawowe.

– Około 50 proc. techników jest w związkach, ale czarne koszulki mogą założyć wszyscy – podsumowuje przewodniczący.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH