Elektroradiolodzy protestowali ubrani na czarno

Technicy-elektroradiolodzy rozpoczęli ogólnopolski protest. Domagają się, by ich czas pracy nie był wydłużany.

Jak poinformował Cezary Staroń, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii, technicy radiolodzy przyszli w środę (27 października) do pracy ubrani na znak protestu na czarno. Swoje obowiązki wykonywali jednak normalnie, jedynie na Śląsku na dwie godziny przerwali pracę.

Staroń nie dysponował danymi, ile osób wzięło udział w proteście. Podkreślił jednak, że akcja objęła cały kraj.

Siedemnastoosobowa delegacja pojawiła się też w Sejmie. Związkowcy mieli jednak problemy z wejściem do budynku. Elektroradiologów ubranych w żółte kamizelki z logo związku nie wpuściła Straż Marszałkowska.

– Stwierdzili, że nie zostaniemy wpuszczeni, jeżeli będziemy mieli cokolwiek żółtego – powiedział Staroń.

Dodał, że w przeszłości do Sejmu wchodziły m.in. pielęgniarki w służbowych strojach i nie było z tym problemu. Ostatecznie związkowcy, już bez żółtych kamizelek, weszli do Sejmu i z galerii przysłuchiwali się debacie zdrowotnej. Staroń zaznaczył, że chcieli oni jedynie zaznaczyć swoją obecność w Sejmie i nie zamierzali zakłócać debaty.

Związkowcy domagają się niewprowadzania zmian w wymiarze czasu pracy. W projekcie ustawy o działalności leczniczej zapisano, że ma być on wydłużony z 5 godz. do 7 godz. 35 min.

Jak zapowiedział Staroń, 10 listopada ma odbyć się nadzwyczajny zjazd związku, zrzeszającego ok. 6 tys. elektroradiologów. Wtedy zostaną podjęte decyzje w sprawie dalszych działań protestacyjnych.

Zgodnie z projektem ustawy o działalności leczniczej, wydłużony ma być także czas pracy zatrudnionych w zakładach fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii oraz cytopatologii. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH