Ekspert: limitowanie sprzedaży leków psychoaktywnych może dać dobry efekt

Ograniczenia dot. sprzedaży dostępnych bez recepty leków zawierających substancje psychoaktywne mogą odnieść pozytywny skutek w przypadku młodzieży, ale nie tych, którzy nie są ich przypadkowymi konsumentami - uważa Jacek Charmast z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

Projekt noweli ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który przewiduje wprowadzenie takich ograniczeń, rząd przyjął w listopadzie. W piątek (23 stycznia) został on skierowany do Sejmu.

Projekt przewiduje, że nowe przepisy wejdą w życie z początkiem 2017 r. Do tego czasu minister zdrowia ma w rozporządzeniu określić wykaz substancji o działaniu psychoaktywnym oraz maksymalny poziom ich zawartości w produkcie leczniczym. Poziom ten ma być wystarczający do przeprowadzenia skutecznej terapii (w ramach tzw. samoleczenia), w dopuszczalnym okresie bezpiecznego leczenia jednej osoby. Większe dawki będzie mógł przepisać lekarz.

Wcześniej jednak do jednego opakowania ograniczona ma zostać jednorazowa sprzedaż tych leków, które zawierają pseudoefedrynę, kodeinę i dekstrometorfan. To substancje psychoaktywne zawarte m.in. w popularnych i dostępnych bez recepty lekach na przeziębienie, katar i kaszel.

Jak powiedział PAP Jacek Charmast z Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, substancje oparte na bazie legalnych produktów leczniczych są coraz popularniejsze i w znacznym stopniu wyparły tradycyjne narkotyki. W jego ocenie nowe przepisy mogą więc utrudnić kupno tych leków młodzieży, która zaczyna eksperymentować z narkotykami.

Mimo to, sceptycznie ocenił skuteczność nowego prawa w przypadku tych osób, które nie są przypadkowymi konsumentami substancji zawartych w medykamentach. Jego zdaniem odwiedzą one po prostu więcej aptek.

Ograniczenia sprzedaży leków zawierających pseudoefedrynę wprowadziło wiele krajów. 

Ograniczenia sprzedaży leków zawierających pseudoefedrynę starano się w Polsce wprowadzić w 2011 r., jednak projekt ustawy utknął wówczas w komisji zdrowia poprzedniej kadencji Sejmu jeszcze przed pierwszym czytaniem.

Leki zawierające fosforan kodeiny w większości krajów UE są dopuszczone do sprzedaży jako leki dostępne bez recepty. Niektóre kraje wprowadziły jednak ograniczenia dotyczące wielkości opakowań dopuszczonych do sprzedaży. Np. w Wielkiej Brytanii jednorazowo można wydać opakowanie zawierające 32 tabletki. W myśl proponowanych przepisów w Polsce bez recepty możliwa byłaby sprzedaż opakowania lub opakowań zawierających w sumie 150 mg kodeiny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH