Eksperci: zakaz małżeństw dla chorych psychicznie to dyskryminacja

Przepis kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakazujący zawierania małżeństw osobom chorym psychicznie lub z niepełnosprawnością intelektualną dyskryminuje te osoby - uważa pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska.

Zgodnie z zapisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z 1964 roku małżeństwa nie może zawrzeć osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłych dzieci i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.

W ocenie pełnomocnik rządu ds. równego traktowania przepis ten dyskryminuje osoby chore psychicznie lub z niepełnosprawnością intelektualną.

- Jeżeli urzędnik na podstawie domniemania i sobie tylko wiadomych zachowań będzie podejrzewał, że ktoś jest chory psychicznie lub upośledzony umysłowo, jak stanowi przepis, powie: nie zgadzam się na zawarcie związku małżeńskiego - idźcie dochodzić swoich praw w sądzie i dopiero wówczas sąd podejmuje decyzję - mówiła Radziszewska.

Sekretarz Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy ministrze sprawiedliwości Robert Zegadło ocenił z kolei, że całkowita rezygnacja z kontroli tego, czy osoby chore psychicznie mogą zawrzeć małżeństwo byłaby zbyt pochopna.

W ocenie konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii prof. Marka Jaremy zapis kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest stygmatyzujący i wykluczający pewną grupę osób. - Nie ma to uzasadnienia z punktu widzenia medycznego - podkreślił.

Podobną opinię wyraził prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Janusz Heitzman. - Takie prawo nie służy człowiekowi; nie uwzględnia bowiem postępu w medycynie w ciągu ostatnich 60 lat. Stosowanie terminu choroba psychiczna powoduje, że prawnicy przyjmują dowolne interpretacje. Jest to niekonstytucyjne i dyskryminujące osoby chore - mówił.

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski zwracał np. uwagę na różnorodność sytuacji. - Jak postępować ma osoba z zespołem Downa? Te osoby nie są w stanie udźwignąć ciężaru jaki wiąże się z małżeństwem, nie poradzą sobie - mówił.

Radziszewska ubiega się o zmianę tego przepisu od dwóch lat. Pod koniec 2009 roku resort sprawiedliwości, do którego się zwróciła, uznał jednak, że wniosek nie jest dostatecznie uzasadniony. W kwietniu br. pełnomocniczka zwróciła się o zbadanie przepisu do kilku instytucji, m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH