Eksperci: przepisy o podatku VAT w ochronie zdrowia wymagają poprawek

Eksperci wskazują, że przepisy nowelizacji ustawy o VAT wprowadzającej zwolnienie z tego podatku w ochronie zdrowia są nieprecyzyjne i rodzą wątpliwości, m.in. czy wolne od 23-procentowego podatku są firmowe pakiety medyczne.

– Ustawa z 29 października 2010 roku wprowadziła zmianę definicji usługi zwolnionej z VAT. Teraz zwolnienie jest pomiotowo-przedmiotowe: ważne jest, kto świadczy usługę i w jakim celu. Zapis jest nad wyraz skomplikowany, każdy podmiot wystawiając fakturę, musi podejmować decyzję czy doliczyć podatek, czy nie – podkreśla dr Robert Mołdach, ekspert ds. ochrony zdrowia Pracodawców RP.

Według ustawodawcy zwolnione od podatku mają być usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej, lekarzy i lekarzy dentystów, pielęgniarki i położne itd. Ustawa weszła w życie 1 styczna 2011 roku.

– Wydaje się to logiczne i rozsądne. Ale czy poprawie zdrowia służy np. opieka paliatywna? Albo jeśli pacjent przychodzi bez skierowania na badanie krwi, albo musi wykonać usługę medyczną w ramach sprawy sądowej czy badań klinicznych, to też podlega zwolnieniu z VAT? W takim przypadku ZOZ-y musiałyby gromadzić dowody, że wykonane badania służą profilaktyce lub ratowaniu zdrowia – mówi dr Robert Mołdach.

Problematyczne jest także przedmiotowe zwolnienie z VAT-u zakładów opieki zdrowotnej i lekarzy.

– Literalnie czytając ustawę, uprawnione do zwolnienia z VAT są wyłącznie ZOZ-y i indywidualne praktyki lekarskie. Jeśli natomiast zakład pracy wykupił abonamentowną opiekę medyczną dla pracowników, wychodzi na to, że firma powinna doliczyć podatek VAT – komentuje dr Robert Mołdach.

– Należy jednak zapytać, kto jest sprzedawcą usługi. Moim zdaniem firma jest jedynie pośrednikiem i nie należy tego inaczej interpretować, ponieważ doszlibyśmy do absurdu – zaznacza ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH