ETPCz: nakaz powrotu do szpitala naruszył prawa podstawowe Fot. Archiwum

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, iż sądowy nakaz powrotu do szpitala noworodka i jego matki, która bezpośrednio po porodzie wypisała się do domu, naruszył prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

Chodzi o wyrok z 11 grudnia br. Skargę do Trybunału wniosła obywatelka Czech, która na własne życzenie wypisała się ze szpitala natychmiast po porodzie (odbył się bez komplikacji), zabierając ze sobą dziecko. Pracownicy szpitala zawiadomili policję.

W wyniku wszczętej procedury czeski sąd zastosował środek opiekuńczy i wydał nakaz powrotu noworodka do szpitala ze względu na zagrożenie jego życia. Z przeprowadzonego jednak wówczas badania wynikało, że dziecko było zdrowe i nie groziło mu żadne niebezpieczeństwo.

Kobieta została wypisana ze szpitala dwa dni później, a pracownik opieki społecznej zwrócił się do sądu o zniesienie środka opiekuńczego, ponieważ "ustały powody dla adopcji dziecka".

Przed Trybunałem skarżąca zarzuciła, iż taki stan rzeczy stanowił naruszenie jej prawa do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego, chronionego w art. 8 Konwencji o prawach człowieka, oraz prawa do skutecznego środka odwoławczego z art. 13 Konwencji (skarżącej nie miała żadnej skutecznej możliwości zaskarżenia nakazu sądu). Trybunał przyznał skarżącej rację.

Więcej: www.zdrowie.abc.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH