Dzieci do lat szesnastu na stokach obowiązkowo w kaskach?

We wtorek (28 czerwca) Sejm rozpatrzył sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o projekcie ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich.

Projekt przewiduje obowiązek jazdy w kaskach dla dzieci do lat 16. i kary dla narciarzy oraz snowboardzistów jeżdżących pod wpływem środków odurzających.

Komisyjny projekt określa obowiązki osób przebywających w górach oraz na stokach narciarskich, a także wprowadza ustawową definicję ratownika narciarskiego i ratownika górskiego.

- Rozdzielono ratownictwo górskie od ratownictwa narciarskiego, likwidując tym samym dotychczasowy monopol TOPR i GOPR w tym zakresie - powiedział sprawozdawca sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Piotr van der Coghen (PO).

W myśli projektowanych przepisów osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16. roku życia, zobowiązana jest używać w czasie jazdy kask ochronny. Za jazdę bez kasku będzie grozić kara grzywny.

Projekt zabrania także jazdy w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za takie wykroczenie również przewiduje grzywnę. Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim będzie mógł odmówić wstępu albo nakazać opuszczenie terenu osobie, której zachowanie "wyraźnie wskazuje", że znajduje się ona pod wpływem tych środków.

W projekcie określa się także zasady finansowania zadań ratownictwa górskiego. Obecnie reguluje to ustawa o finansach publicznych oraz ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Środki na ten cel przekazywane są z budżetu państwa oraz pochodzą ze źródeł własnych organizacji.

Projekt ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich skierowano ponownie do sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH