Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy z ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej, dotyczące dyżuru medycznego. W ocenie Związku, są one niezgodne z konstytucyjną zasadą równości obywateli i zakazem dyskryminacji (art. 32 Konstytucji RP).

W uzasadnieniu wniosku OZZL czytamy, że przepisy ustawy ustanawiające definicję „dyżuru medycznego“, jako pojęcia odrębnego od pojęcia „pracy w godzinach nadliczbowych“ w tym zakresie, w jakim wyłączają czas dyżuru z limitu godzin nadliczbowych, są niezgodne z konstytucyjną zasadą równości obywateli i zakazem dyskryminacji przez to, że pozwalają na nieobjęcie lekarzy pełniących dyżury medyczne powszechnie obowiązującym limitem rocznym godzin nadliczbowych i powodują przez to faktyczne zwiększenie tygodniowej normy czasu pracy dla lekarzy do 48 godzin. 


Związek przypomina, że zgodnie z przepisami kodeksu pracy, tygodniowy wymiar czasu pracy wynosi w Polsce 40 godzin. Zdaniem Związku, dzięki wybiegowi prawnemu ustawodawcy, lekarze de facto będą zobowiązani pracować w wymiarze 48 godzin tygodniowo.

- Tymczasem dyżury medyczne, pełnione przez lekarzy na podstawie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, są wliczane do czasu pracy, a ponieważ są wykonywane po normalnych godzinach pracy – stanowią faktycznie pracę w godzinach nadliczbowych – czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH