Dyżur lekarza na kilku oddziałach jednocześnie - czy to bezpieczne? Ustawodawca nie mówi nic w kwestii jednoczesnego dyżurowania jednego lekarza na kilku oddziałach. Fot. Shutterstock

Niektóre placówki rozwiązanie pełnienia dyżuru przez jednego lekarza na kilku oddziałach stosują już od kilku lat. Zapewniają przy tym, że odbywa się to z zachowaniem wszelkich reguł bezpieczeństwa - pisze "Rzeczpospolita", zauważając, że takie rozwiązanie niesie jednak ryzyko.

Planowanie dyżurów medycznych - w przeciwieństwie do instytucji godzin nadliczbowych - jest dopuszczalne. Ustawodawca w art. 95 ust. 4 ustawy o działalności leczniczej reguluje to wprost, zezwalając planowanie przez pracodawcę dyżuru medycznego nie tylko w ramach tygodniowej normy czasu pracy, ale również w zakresie, w jakim będzie przekraczać 37 godzin i 55 minut w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Ustawodawca nie mówi jednak nic w kwestii jednoczesnego dyżurowania jednego lekarza na kilku oddziałach. Wykonywanie dyżuru na więcej niż jednym oddziale to obciążenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne dla lekarza, co może stać się przyczyną negatywnych konsekwencji w postaci tzw. błędów medycznych.

W razie śmierci pacjenta prokuratura z pewnością weźmie pod uwagę okoliczności w jakich doszło do błędu, w tym np. możliwe opóźnienie udzielenia pomocy pacjentowi z powodu koniecznej obecności lekarza na innym oddziale.

Sugerowanym rozwiązaniem, służącym do ewentualnego zabezpieczenia lekarza, jest złożenie pisemnego zastrzeżenia w związku z potencjalnym niebezpieczeństwem, jakie grozi w razie takiej organizacji dyżurów medycznych - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dyskusja na temat łączenia lekarskich dyżurów powracała wielokrotnie. Przypomnijmy, że pod koniec 2017 r. roku Ministerstwo Zdrowia, w odpowiedzi na wypowiadanie przez lekarzy klauzuli opt-out, próbowało wprowadzić przepisy zezwalające wprost na łączenie dyżurów. 

Samorząd lekarski sprzeciwiał się rozwiązaniom zaproponowanym w tamtym projekcie. Uważał, że wyznaczenie, w drodze polecenia służbowego, lekarzy nieposiadających umiejętności i doświadczenia niezbędnych do pracy w danej poradni czy oddziale jest nie do pogodzenia z postanowieniami art. 10 ust. 1 Kodeksu Etyki Lekarskiej, który stanowi, że lekarz nie powinien wykraczać poza swoje umiejętności zawodowe przy wykonywaniu czynności diagnostycznych, zapobiegawczych, leczniczych i orzeczniczych.

Łączenie dyżurów do dzisiaj nie jest uregulowane ustawo. Niektóre placówki w sytuacji niedoborów kadrowych rozwiązanie pełnienia dyżuru przez jednego lekarza na kilku oddziałach stosują już od lat. 

Więcej: www.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.