Nie jest tajemnicą, że nie wszyscy są zadowoleni z działania samorządu lekarskiego. Co pewien czas padają w środowisku medycznym pytania: czy i dlaczego musimy zrzeszać się w izbach? Jak powinny one funkcjonować? Ostatnio taką dyskusję wywołał Rzecznik Praw Obywatelskich, składając do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy obowiązek przynależności do samorządów zawodowych jest zgodny z konstytucją.

O kulisach złożenia owego wniosku oraz "zaskarżonej" obligatoryjności portal rynekzdrowia.pl rozmawia m.in. z przedstawicielem biura RPO oraz z lekarzami, także tymi mieszkającymi i pracującymi za granicą.

Jak doszło do tego, że RPO złożył taki wniosek? Portal rynekzdrowia.pl zapytał o to Mirosława Wróblewskiego, dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w biurze RPO.

Pojedyncze skargi do rzecznika

Dyrektor wyjaśnia, że we wniosku znalazła się korporacja lekarska, ponieważ lekarze są jedną z grup zawodowych należących to zawodów zaufania publicznego. RPO otrzymał jedynie pojedyncze skargi dotyczące wprost problemu przymusowej przynależności akurat do samorządu lekarskiego.

- Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego objął wszystkie zawody zaufania publicznego, trudno byłoby wyłączyć z tego akurat lekarzy. Jest to konsekwencja analizy prawnej. Najwięcej skarg napływało do RPO od architektów, budowlańców i prawników – mówi nam dyrektor Wróblewski.

Oznacza to, że lekarze trafili do „jednego worka“ razem z prawnikami czy architektami, których niezadowolenie ze swojej korporacji wydaje się dużo większe. Jednak i o lekarskim samorządzie można usłyszeć niepochlebne opinie. Lekarze często mówią: po co my płacimy te składki, przecież oni nic nie robią. Jednak publicznie mało kto chce powtarzać te opinie.

Poseł Piecha za wnioskiem RPO

- Jestem za wnioskiem RPO. Różnie oceniam działalność samorządu. Właściwie działania administracyjne, które wykonuje samorząd, mogą wykonywać inne instytucje. W działalności samorządu raczej nie widzę obrony interesów lekarzy – mówi nam Bolesław Piecha, poseł PiS. przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia i lekarz ginekolog.

Jednak otwartość posła PiS-u w wyrażaniu poglądów przeciwko istnieniu korporacji lekarskiej nie dziwi chociażby dlatego, że PiS zapowiadał w swoim programie likwidację samorządów zawodów zaufania publicznego.

Samorząd rzeczywiście mógłby działać lepiej, jednak zniesienie przymusu przynależności spowodowałoby prawdopodobnie, że... przestałby istnieć. Pytanie, co lekarze dostaliby w zamian?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH