Dyrektywa transgraniczna: nie leczą i nie płacą - zwodzą

Sprawdzają się słowa prof. Ireny Lipowicz, Rzecznika Praw Obywatelskich, że opóźniając wdrożenie dyrektywy transgranicznej minister Bartosz Arłukowicz "dziecinnie wierzy, że broni pieniędzy państwa". Przepisów umożliwiających transpozycję unijnej dyrektywy jak nie było, tak nie ma; tymczasem procesów o zwrot pieniędzy za leczenie za granicą jest coraz więcej.

Nie ma sensu omawianie całej dotychczasowej drogi legislacyjnej, jaką w Polsce przechodzi dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE z 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej, zwana potocznie dyrektywą transgraniczną. Zgodnie z art. 21 dyrektywy, państwa członkowskie były zobowiązane do wprowadzenia w życie wszelkich aktów prawnych niezbędnych do jej wdrożenia najpóźniej do 25 października ubiegłego roku.

Powstał spór, czy mimo braku implementacji dyrektywę można stosować wprost. Według wielu prawników, od 25 października 2013 r. pacjenci mogą otrzymać od krajowego płatnika zwrot kosztów za leczenie za granicą. Jednak zdaniem wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna, do tego stanowiska trzeba podchodzić "z dużą ostrożnością, ponieważ może się okazać, że chory jednak takiego zwrotu nie otrzyma".

Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia, mówił wprost, że dopóki nie ma ustawy (o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw - red.), dyrektywy transgranicznej się nie stosuje. Według MZ dopiero ustawa będzie "podstawą składania i rozpatrywania wniosków o zwrot kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej". Ocena NFZ była, i do tej pory jest, taka sama: brak ustawy uniemożliwia wypłaty.

Czym się kończy chowanie głowy w piasek
Tego rodzaju sygnały sprowokowały RPO do ostrej reakcji. - Ministerstwo Zdrowia uprawia politykę strusia albo niektórzy jego urzędnicy niedostatecznie znają prawo europejskie - stwierdziła prof. Irena Lipowicz, ostro krytykując Arłukowicza za utrudnianie Polakom leczenia poza krajem, wbrew obowiązującej dyrektywie UE.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH