Co sądzi się w szpitalach o tym, że zgodnie z projektem ustawy o ZOZ-ach, placówki systemu ochrony zdrowia mają być w ciągu roku przekształcone obowiązkowo w spółki prawa handlowego? Poprosiliśmy o opinie w tej materii.

– Bernard Waśko, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie stwierdził – Ja rozróżniam prywatyzację i komercjalizację, czyli przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego. Kwestia prywatyzacji to sprawa przyszłych decyzji samorządów, które będą właścicielami placówek medycznych. Jestem jak najbardziej za komercjalizacją, czyli normalnym funkcjonowaniem szpitali w strukturach obowiązującego prawa.

Podobnie wypowiada się Iwona Łobejko, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, która powiedziała nam:

– Jeżeli cały sektor jest prywatyzowany i to z dobrym skutkiem, to także szpitale powinny stać się spółkami skarbu państwa. Jeśli będą podlegać prawu handlowemu, to będzie o wiele łatwiej zdobywać np. środki finansowe z zewnątrz, m. in.unijne. Zawsze przedsiębiorstwo ma lepszą pozycję na rynku i nie podlega tylu często absurdalnym przepisom co placówka publiczna – nie dotyczy ich choćby przepis o przetargach publicznych i wolno przyjmować prywatnych pacjentów, co znacznie ułatwia działanie i zdobywanie pieniędzy na dalszy rozwój. Trzeba dążyć do wyrównania pozycji podmiotów na rynku.

Jeszcze dalej idzie w swojej wypowiedzi Marcin Kuta, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie:

– To nie jest prywatyzacja, tylko wprowadzenie normalności do funkcjonowania jednostek. Zmiana formy prawnej dotyczyć będzie głównie zarządzających, a nie pacjentów czy zatrudnionych. Dla nich ta zmiana nie będzie miała żadnego znaczenia i niczym im na pewno nie grozi.

Według naszych rozmówców nie ucierpi na tej operacji także misja służby zdrowia. Dyrektorzy uważają, że w nowej sytuacji każdy lepiej będzie dbał o własną firmę i pacjentów. Będzie zabiegał o to, by dobrze się czuli w danej placówce i mieli o niej pozytywną opinię.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH