Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, że Bożena M., była dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie wniosła o wymierzenie jej bez procesu kary więzienia w zawieszeniu i grzywny.


Prokurator okręgowy w Olsztynie Cezary Kamiński potwierdził PAP wpłynięcie wniosku Bożeny M. o dobrowolne poddanie się karze, ale odmówił podania szczegółów. – Prokuraturze zależy na jak najsurowszej karze, nie poprzestaniemy na byle propozycji – zapowiedział Kamiński. Dodał, że choć Bożena M. nie przyznaje się do winy, mogła złożyć wniosek o ukaranie jej bez przeprowadzania procesu, ponieważ prawo pozwala na takie załatwienie sprawy, gdy „okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości”.

Bożenie M. prokuratura zarzuca, że w latach 2004-2006 miała żądać i przyjęła co najmniej 50 tys. zł łapówek, a także kosmetyki o wartości co najmniej 2,5 tys. zł. Miała żądać także opłacenia za szpital składki członkowskiej w wysokości 3 tys. zł w Warmińsko-Mazurskim Klubie Biznesu. Ona sama była członkiem Klubu jako reprezentant szpitala. Miała też domagać się opłacenia przelotu do USA i kosztów pobytu tam – 28 tys. zł.

Bożena M. została odwołana z funkcji dyrektora szpitala wojewódzkiego po ujawnieniu afery korupcyjnej z jej udziałem. Nie zgodziła się z tą decyzją i bezskutecznie zabiegała w zarządzie województwa, które sprawuje nadzór nad szpitalem, o przywrócenie jej na stanowisko.

M. jest także radną Olsztyna, do niedawna zasiadała w klubie "Po prostu Olsztyn" związanym z prezydentem Małkowskim (jest aresztowany w sprawie o przestępstwa seksualne - PAP).

W aferze korupcyjnej z udziałem Bożeny M. prokuratura postawiła zarzuty 14 osobom, przy czym pięć z nich wystąpiło o dobrowolne poddanie się karze. Wśród tych osób jest m.in. pracownik firmy farmaceutycznej, który miał wręczyć M. pieniądze.

Śledztwo w sprawie korupcji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie jest prowadzone od wiosny 2007 roku.

Bożenie M. grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Będzie odpowiadała przed sądem z wolnej stopy, bo sąd dwukrotnie odmówił jej aresztowania. Prokuratura zakazała jej opuszczania kraju i zastosowała 100 tys. zł poręczenia majątkowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH