Dyrektor i księgowa uniewinnione. Ratowały gorzowski szpital Sąd uznał, że Wanda Szumna chciała ratować gorzowski szpital. FOT. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Sąd uniewinnił byłą dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim Wandę Szumną i główną księgową Aldonę L. - wyrok jest prawomocny. Wbrew temu, co zarzucała im gorzowska prokuratura, nie działały na szkodę wierzycieli lecznicy.

Gorzowski szpital znany był w Polsce z rekordowego zadłużenia. Wanda Szumna w sierpniu 2007 r. rozpoczęła realizację programu naprawczego. W dniu, w którym zasiadła w dyrektorskim gabinecie, łączne zadłużenie jednostki, którą odważyła się kierować, wynosiło ok. 310 mln zł. 80 procent tej gigantycznej sumy stanowiły zobowiązania wymagalne.

Po 14 miesiącach dyrektorowania Wandy Szumnej zadłużenie Szpitala Wojewódzkiego wynosiło ok. 230 milionów. Placówka odzyskała płynność finansową.

18 listopada 2008 r. Szumną odwołano ze stanowiska. Powodem był raport NIK. Inspektorzy zarzucili jej, że w okresie kiedy kierowała szpitalem doszło do niegospodarności, jak również, że nie zakończono planowanej restrukturyzacji, nie skorzystano z dotacji unijnych, nie przestrzegano umów dotyczących pożyczki i nie poinformowano komornika o założeniu dodatkowego konta bankowego.

Od początku mówiła, że jest niewinna
- Niczego się nie obawiam, może ktoś w końcu zbada sprawę i powie mieszkańcom województwa kto tak naprawdę zawinił - mówiła wtedy portalowi rynekzdrowia.pl Wanda Szumna, odnosząc się do decyzji NIK o złożeniu zawiadomienia ws. popełnienia przestępstwa niegospodarności w szpitalu.

- Większość zarzutów powinna dotyczyć poprzedniej ekipy kierującej szpitalem. Sprawę pożyczki oraz dotacji unijnych odziedziczyłam po swoich poprzednikach - tłumaczyła nam.

Co do zarzutu niepoinformowania komornika o nowym koncie szpitala opowiadała z oburzeniem: - Przecież komornik przejąłby pieniądze i wziął za to prowizje. Dopiero wówczas można by było mnie oskarżać o różne rzeczy.

Czytaj: NIK wysyła zawiadomienie o przestępstwie w gorzowskim szpitalu

Szpital wyszedł na prostą
Dziś sytuacja w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim, spółka z o.o. (taką nazwę nosi po przekształceniu) jest zupełnie inna. Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła finansowe skutki przekształcenia placówki - można dowiedzieć się z raportu NIK, który opublikowano po kontroli trwającej od listopada 2014 r.

Program naprawczy - racjonalizacja zatrudnienia i usprawnienie zarządzania - przyniósł przez ponad rok 29,8 mln zł. Wzrosła też rentowność spółki. Obecnie wynosi 10,4 proc. (osiem razy więcej niż w 2012 r.). Wpływy z NFZ wzrosły o niecałe 10 proc. do 205,3 mln zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH