Dyrektor CitizenGO o wniosku do TK ws. aborcji eugenicznej: wzmacnia to nasze działania Zdaniem Korzekwy-Kaliszuk, wniosek do TK bardzo wzmacnia działania obywateli, którzy zbierają podpisy pod identycznym postulatem Fot. Archiwum

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego podpisany przez ponad 100 posłów ws. zbadania zgodności z konstytucją aborcji eugenicznej odczytujemy jako ogromną nadzieję - powiedziała w sobotę PAP w Toruniu działaczka antyaborcyjna i dyrektor CitizenGo w Polsce Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

- Wystarczy pięćdziesięciu posłów, żeby złożyć taki wniosek, a podpisało się ich ponad stu, co pokazuje, jak duże jest poparcie dla tej inicjatywy w parlamencie. Wniosek bardzo wzmacnia działania obywateli, którzy zbierają podpisy pod identycznym postulatem - wykreślania z ustawy aborcyjnej możliwości zabijania dzieci ze względu na podejrzenie choroby lub niepełnosprawności - wskazała Korzekwa-Kaliszuk, która jest również zastępcą pełnomocnika komitetu #ZatrzymajAborcję zarejestrowanego w sierpniu.

Działaczka grupy CitizenGo działającej w wielu krajach świata na rzecz obrony rodziny, życia, podstawowych praw i wolności, które wynikają z godności człowieka dodała, że statystyki Ministerstwa Zdrowia od lat pokazują, że jasna jest tendencja najczęstszego przerywania ciąży "w majestacie prawa" z tego powodu.

Jak zauważyła, z 2016 roku na 1098 aborcji wykonanych w polskich szpitalach 1042, czyli 95 procent było z powodu podejrzenia choroby bądź niepełnosprawności.

- Wiadomo na podstawie danych ujawnionych przez Szpital Bielański na wniosek Fundacji Pro - Prawo do życia, a możemy przypuszczać, że podobnie jest w innych szpitalach, aż połowa aborcji wykonanych ze względu na podejrzenie choroby bądź niepełnosprawności była wykonana w związku z podejrzeniem zespołu Downa lub zespołu Turnera. To pokazuje, że tzw. wyjątki aborcyjne na przestrzeni dwudziestu kilku lat funkcjonowania tej ustawy ciągle się rozszerzają. Na początku tego okresu zespół Downa nie był traktowany jako przesłanka do zabicia dziecka. Dzisiaj już jest - wskazała Korzekwa-Kaliszuk.

Podkreśliła, że aborcje dokonywane w polskich szpitalach przeprowadzane są w czwartym, piątym, a nawet szóstym miesiącu ciąży, na co pozwala ustawa, gdyż zdiagnozowanie choroby jest możliwe dopiero wtedy, gdy dziecko jest odpowiednio duże, rozwinięte.

- Wniosek do TK jest fantastyczną wiadomością dla wszystkich ludzi, którym zależy na ochronie życia, także prawnej ochronie życie oraz przywróceniu równego traktowania dzieci - zdrowych i tych z podejrzeniem choroby. Nie może istnieć grupa dzieci, które legalnie można zabić. Czekamy na orzeczenie TK w tej sprawie. Zgodnie z ustawą nie ma terminu, kiedy musi się on zająć sprawą, ale pozostaje nam mieć nadzieję, że będzie to szybko - powiedziała działaczka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH