Dwustu wierzycieli czeka na wyrok, który może zrujnować szpital i powiat

Radni powiatu śremskiego wystawili nas do wiatru - twierdzą wierzyciele byłego SP ZOZ w Śremie. W czerwcu 2011 r. radni podjęli uchwałę o postawieniu zadłużonego szpitala powiatowego w stan likwidacji i wydzierżawieniu jego majątku nowej szpitalnej spółce. Ponieważ postanowili jednocześnie, że proces likwidacji może trwać nawet 10 lat, niewykluczone, że niezapłacone rachunki SP ZOZ będą uregulowane dopiero ostatniego dnia 2021 r.

Wtedy długi musiałby przejąć powiat - właściciel powołanej spółki - którego tegoroczny budżet (ponad 50 mln zł) jest mniejszy niż szpitalne należności wynoszące obecnie ponad 70 mln zł. Ale... to nie w tej kadencji przyjdzie spłacać długi.

Czas to pieniądz
Jak to możliwe, że likwidacja SP ZOZ-u może trwać tak długo? Sprawę wyjaśnia, na podstawie oficjalnego protokołu, przebieg X sesji Rady Powiatu w Śremie w dniach 2 i 9 czerwca 2011 r.

Radny Tomasz Klaczyński zapytał, czy wprowadzenie poprawki zaproponowanej przez wojewodę wielkopolskiego (ws. możliwości skrócenia terminu zakończenia czynności likwidacyjnych - dop. red.) nie spowoduje, iż nie będzie można wydłużyć postępowania likwidacyjnego.

Piotr Ruta, starosta śremski, uspokoił, że poprawka zaproponowana przez wojewodę nie blokuje ewentualnego wydłużenia okresu likwidacji, ponieważ dopuszczają to przepisy prawa. Dodał, że według służb prawnych wojewody, zapis ten pozwoli na uspokojenie nastrojów wśród wierzycieli. Jednocześnie podkreślił, że to od Rady Powiatu będzie zależało ostateczne określenie terminu zakończenia procesu likwidacji SP ZOZ  w Śremie. Zaznaczył też, że podjęcie ww. uchwały jest niezbędne m. in. dlatego, by uchronić powiat od konieczności szybkiego przejęcia zadłużenia szpitala.

Starosta wyjaśnił radnym, że powiat zyska w ten sposób czas niezbędny do spłaty powstałego zadłużenia. Oświadczył, że intencją zarządu powiatu jest spłacanie w miarę możliwości długów szpitala i w tym właśnie celu podejmowane są negocjacje z komornikiem.

Ponieważ wątpliwości radnego Tomasza Klaczyńskiego nie zostały rozwiane, radca prawny Dominik Czubanowski wyjaśnił, że istnieje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego mówiący, że nie można w nieskończoność wydłużać procesu likwidacji SP ZOZ-u. Jednak w przypadku zaistnienia okoliczności uzasadniających wydłużenie tego procesu, można sięgnąć po takie rozwiązanie.

Starosta Piotr Ruta odnosząc się do pomysłu radnego Pawła Toboła, by wierzyciele zamienili część swoich wierzytelności na akcje szpitala poinformował, że spotkanie w tej sprawie już się odbyło: zainteresowania - brak.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH