Jeżeli w klubie Platformy Obywatelskiej nie dojdzie do porozumienia w sprawie in vitro, to wówczas będą dwa projekty ustaw - poinformowała posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska, która kieruje zespołem klubu ds. projektu ustawy bioetycznej.

– W tym tygodniu kończymy prace nad naszymi projektami. Będą złożone do prezydium klubu, po wakacjach debata w klubie i jeżeli w klubie nie dojdziemy do porozumienia, dwa projekty wychodzą z Platformy – mówiła na gorąco Kidawa-Błońska.

W projekcie posła Jarosława Gowina zapisano, że in vitro ma być dostępne tylko dla małżeństw; zakłada się w nim możliwość utworzenia tylko dwóch zarodków, które muszą być implantowane matce; gamety użyte do stworzenia zarodka będą mogły pochodzić wyłącznie od małżeństwa, które uczestniczy w procedurze in vitro (wyklucza to możliwość pobierania nasienia i żeńskich komórek rozrodczych od osób trzecich). Zakłada również prawną ochronę embrionów, zakaz handlu i nieodpłatnego przekazywania innym osobom zarodków i gamet, a także zakaz selekcjonowania zarodków.

Gowin opowiada się przeciw mrożeniu zarodków, jest też za tym, by te zarodki, z których rodzice z jakichś powodów, np. zdrowotnych, rezygnują, przeznaczone były do adopcji.

Nad propozycjami Jarosława Gowina pracował zespół pod kierownictwem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. W propozycjach przygotowanych przez ten zespół uwzględniono m.in. możliwość tworzenia zarodków nadliczbowych i mrożenia ich, czemu sprzeciwia się Gowin. Przewidziano też prawo do zapłodnienia in vitro dla par, które nie są małżeństwem.

Do Sejmu trafiły też projekty całkowicie zakazujące zapłodnienia in vitro: obywatelski – komitetu „Contra In vitro” oraz poselski – Bolesława Piechy (PiS). Projekt przewidujący refundację in vitro złożyła b. posłanka, obecnie eurodeputowana, Joanna Senyszyn (Lewica).

Polska podpisała, ale nie ratyfikowała, Konwencję Bioetyczną Rady Europy z 1997 roku. Konwencja stanowi próbę określenia podstawowych praw związanych z postępem biologii i medycyny. Do najważniejszych zasad tam zawartych należy nakaz poszanowania integralności i godności każdej osoby oraz respektowania jej interesu i dobra jako przeważających nad interesem społeczeństwa i nauki.

Konwencja zakazuje m.in. praktyk eugenicznych, zwłaszcza selekcji płci, a także badania na embrionach in vitro, zabrania też tworzenia embrionów ludzkich dla celów naukowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH