W Sejmie drugie czytanie projektów ustaw zdrowotnych, z pomocą których rzadząca koalicja PO-PSL ma zamiar zreformować sytem ochrony zdrowia w Polsce. Opozycja nie pozostawiła suchej nitki na projektach koalicji. Oto relacja z sejmowego posiedzenia...

Lewica zastrzega, że może poprzeć ustawy, ale po wprowadzeniu odpowiedznich poprawek lub popierają tylko część z pakietu przedstawionych ustaw. PO nie zaprzecza, że zgodzi sie na część z tych poprawek. Nie ma co się temu dziwić ponieważ zawetowanie ustawy w obecnym kształcie zapowiedział prezydent. Jeżeli to zrobi, to do obalenia weta koalicji będą potrzebne głosy lewicy.

Marek Balicki, b. minister zdrowia krytycznie, acz w stonowanej formie ocenił projekty ustaw Platformy Obywatelskiej.

– Analiza projektu ustawy o przekształceniu szpitali w spółki prawa handlowego pokazuje że zawarte w niej rozwiązania prowadzą do niekontrolowanej prywatyzacji publicznych szpitali, wynika to m.in. z obligatoryjności i zniesienia większościowego pakietu dla samorządów. Po przekształceniu ważna będzie maksymalizacja zysku, a nie zapewnienie opieki zdrowotnej. Jesteśmy temu przeciwni.

Lewicowa opozycja uważa, że rząd nie przedstawił długofalowej strategii.

– Nieprawada, że pacjenci wszędzie będą mieli taką samą opiekę. W spółkach po wykorzystaniu limitów będzie trzeba pobierać pieniądze od pacjentów. Za kilka lat to grubość portfela będzie decydować o dostępie do leczenia – prorokował z sejmowej mównicy poseł Balicki. – Co zrobić żeby zapobiec kryzysowi? Odstąpić od zasady obligatoryjności, niech decyduje samorząd o tym, czy przekształcić placówkę, wprowadzić
zasadę, że w spółce pakiet większościowy ma państwo albo samorząd... Konieczne jest też zwiększenie finansowania opieki zdrowotnej poprzez stopniowe zwiększanie składki.

Religa poucza
Natomiast również b. minister zdrowia, poseł Zbigniew Religa (PiS) ocenił, w imieniu swojej partii, propozycje ustawowe Platformy Obywatelskiej m.in. jako szkodliwe dla pacjentów. Tłumaczył, że kiedy rządziło jego ugrupowanie rownież rozważano przekształcenie szpitali.

– Zaproponowano nam ustawę o ZOZ-ach. My też liczyliśmy opłacalność przekształcenia w spółki prawa handlowego, ale rozsądek kazał nam iść w stronę spółek użyteczności publicznej. Proponuje nam się ustawę, gdzie państwo przestaje być odpowiedzialne za zdrowie obywateli – mówił w Sejmie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH