Dr Bachański ws. medycznej marihuany: nie mam sobie nic do zarzucenia Fot. Archiwum RZ

"Jako lekarz prowadzący nie mam sobie nic do zarzucenia" - pisze w oświadczeniu neurolog Marek Bachański, którego terapia medyczną marihuaną została zawieszona przez Centrum Zdrowia Dziecka ze względu na niedociągnięcia formalne.

Dr Marek Bachański stosował marihuanę medyczną w CZD jako terapię eksperymentalną dla dzieci z padaczką lekooporną. Matka jednego z jego pacjentów mówiła, że przed terapią jej syn miał od kilkudziesięciu do kilkuset napadów dziennie, a po zastosowaniu medycznej marihuany ich liczba spadła o 90 proc.

Szpital uznał jednak, że Bachański nie złożył wymaganej przy terapii eksperymentalnej dokumentacji, w związku z czym zawiesił możliwość jej prowadzenia. Dr Bachański miał nie dostarczyć wszystkich wymaganych dokumentów, a także nie zgłosić się do szpitalnej komisji etycznej w celu uzyskania opinii i zgody na leczenie - przypomina Gazeta Wyborcza.

Czytaj: W badaniu klinicznym sprawdzą skuteczność medycznej marihuany

- Prowadzenie eksperymentu bez zgody komisji etycznej jest działaniem nielegalnym - tłumaczyła prof. Katarzyna Kotulska, neurolog neurolog z CZD.

"W związku z informacjami medialnymi o mojej osobie i metodach leczenia stosowanych przeze mnie wobec pacjentów cierpiących na padaczkę oporną na leki oświadczam, że informacje podawane przez Dyrekcję Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka na temat mojej działalności są nieprawdziwe" - napisał w oświadczeniu neurolog. Poinformował też, że złożył w Ministerstwie Zdrowia dowody w tej sprawie.

"Moja postawa wynika tylko i wyłącznie z troski o dobro pacjentów i ma służyć polubownemu rozstrzygnięciu sporu. Lubię załatwiać sprawy w ciszy i spokoju" - pisze dalej Bachański. "Najważniejsze jest dla mnie, abym mógł leczyć swoich pacjentów i według najnowocześniejszych metod" - podkreśla.

" (...) Dołożyłem wszelkich starań, aby terapia była skuteczna i bezpieczna dla moich pacjentów, o czym niezbicie świadczy stan ich zdrowia" - pisze neurolog.

Centrum Zdrowia Dziecka po nagłośnieniu sprawy oświadczyło, że jest otwarte na stosowanie terapii eksperymentalnych, zaznaczając, że konieczne jest prowadzenie w tych przypadkach dokładnej dokumentacji.

Więcej: warszawa.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH