Dopalczowi kontratakują - donoszą na premiera do prokuratury

Lobbysta Tomasz Obara złożył w poniedziałek (18 października) w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez premiera Donalda Tuska i minister zdrowia Ewę Kopacz. Zarzuca im przekroczenie uprawnień w związku z akcją przeciwko dopalaczom na początku października.

Na początku paździrenika główny inspektor sanitarny nakazał wycofanie z obrotu na terenie całego kraju produktu o nazwie „Tajfun”, określanego jako przeznaczony do celów kolekcjonerskich, oraz wszystkich podobnych wyrobów, powodujących bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, oraz zaprzestanie działalności obiektów służących produkcji i obrotowi hurtowemu lub detalicznemu.

W efekcie, jak informował wiceminister zdrowia Adam Fronczak, do 8 października zamknięto 1131 punktów sprzedaży dopalaczy; w postępowaniu kontrolnym uczestniczy ponad 2300 pracowników inspekcji sanitarnej oraz ok. 3 tys. policjantów.

– Działania funkcjonariuszy publicznych spowodowały uszczerbek dla kilkuset podmiotów gospodarczych na terenie całego kraju, po prostu paraliżując ich działalność – napisał Obara w zawiadomieniu do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście.

Działania sanepidu i policji Obara nazywa podjętymi „bez podstaw prawnych i faktycznych” oraz „bez dochowania procedur”. Podkreśla, że w trakcie akcji „zamknięto 1000 sklepów, którym nie udowodniono dotąd działania sprzecznego z prawem”.
W poniedziałek (18 października) Obara złożył także w Sejmie wnioski z prośbą o spotkanie z ok. 80 posłami, z którymi chce rozmawiać nt. polityki narkotykowej. Obszerniejsze zestawy dokumentów – zatytułowane „dotuskacz” i „dokopacz” –  wysłał natomiast do premiera, liderów ugrupowań sejmowych oraz ministerstw: zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Wśród tych pism są m.in. obywatelski projekt ustawy dekryminalizującej i depenalizującej posiadanie marihuany oraz wzór zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych, którzy uczestniczyli w zamykaniu sklepów z dopalaczami.

Obara w rozmowie z reporterem PAP powiedział, że wielu właścicieli punktów sprzedających dopalacze, składa takie zawiadomienia. Zapowiedział też pozywanie wszystkich policjantów i inspektorów sanitarnych, którzy brali udział w akcji na początku października.

Obara ma przepustkę wystawioną przez Kancelarię Sejmu, upoważniającą do działalności lobbingowej na terenie parlamentu. Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Kancelarii Sejmu wynika, że Obara chce działać na rzecz ochrony praw i wolności osób uzależnionych od substancji psychotropowych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH