Dopalacze sprzedawane teraz jako "odczynniki chemiczne"

Jeszcze w tym roku na listę zakazanych mają zostać wpisane 24 nowe substancje o działaniu psychoaktywnym.

Po kampanii przeciwko dopalaczom i zamykaniu sklepów sprzedających tego typu środki jesienią 2010 r. miały one całkowicie zniknąć z rynku. Niestety wracają "tylnymi drzwiami".

W internecie można znaleźć oferty sprzedaży nieznanych dotąd rodzajów środków psychoaktywnych, które nie są wpisane jako zakazane do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Handel nimi z punktu widzenia prawa jest więc legalny.

- Z ostatnich danych krajowego konsultanta toksykologii wynika, że liczba zatruć dopalaczami nie rośnie. Utrzymuje się na tym samym poziomie. Natomiast wzrasta liczba interwencji podejmowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Chciałbym to podkreślić - wzrasta liczba zamykanych sklepów z dopalaczami a nie liczba zatruć! Jest więcej prób sprzedaży dopalaczy i odpowiednie służby wykonują lepiej swoje zdania - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Sanepid nałożył w tym roku już 70 tys. kar pieniężnych i zamknął 12 punktów sprzedaży dopalaczy (w 2011 r. tylko 4).

- Dzięki prowadzonym badaniom zidentyfikowano kolejne groźne substancje psychoaktywne. Z tej liczby eksperci wytypowali 24 nowe substancje, które zostaną włączone jako zakazane do przygotowywanej nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii - mówi Bondar.

Wśród substancji o działaniu psychoaktywnym, które zostały zidentyfikowane w produktach zabezpieczonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną, są między innymi kannabinoidy, bufedron, pentedron, pentylon i etkatynon.

Jak zapewnia Agnieszka Gołąbek, rzecznik resortu zdrowia projekt zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii w najbliższych dniach ma zostać skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Nowelizacja ma wejść w życie w ciągu około trzech miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH