Blisko połowa posłów wyraziła zgodę na pobranie po swej śmierci tkanek i narządów do przeszczepu. To efekt kampanii Krewniacy promującej krwiodawstwo i transplantologię, którą podsumowano w czwartek w Sejmie.

Przedstawiciele Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi prowadzącej kampanię Krewniacy spotkali się w czwartek z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim, który patronuje akcji. – Chcemy wykorzystać zaangażowanie posłów do kształtowania społecznej wrażliwości i akceptacji dla transplantologii i krwiodawstwa – powiedział Komorowski.

Dodał, że w czwartek wieczorem w Sejmie zawiąże się zespół parlamentarny Krewniacy Club. – W pracach tego zespołu będą uczestniczyli parlamentarzyści z wszystkich klubów, ponad podziałami partyjnymi – zapewnił marszałek. Krewniacy Club zrzeszać ma ludzi dobrej woli, główny nacisk kładąc na działania związane z organizacją zbiórek krwi, promocją honorowego krwiodawstwa i edukacją dzieci i młodzieży. Założycielem oraz Ambasadorem Krewniacy Club, a także organizatorem i koordynatorem działań podejmowanych przez klub jest posłanka Magdalena Gąsior-Marek.

– Chcieliśmy dać sygnał społeczeństwu, że również politycy popierają takie inicjatywy. Kilka miesięcy temu ruszyliśmy z akcją Łańcuch Krewniaków, promującą podpisywanie oświadczeń woli przez posłów. Podpisała je ponad połowa, to jest wspaniały wynik, który, mam nadzieję, będzie wzorem dla innych parlamentów w Europie i nie tylko" - powiedział twórca kampanii Krewniacy Marcin Velinov.

Jak podkreślają organizatorzy akcji, każda osoba dorosła podpisująca oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia, daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom. Własnoręczne podpisanie karty oświadczenie woli ułatwia bliskim oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej w ten sposób woli. Oświadczenie woli ma charakter jedynie informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować.

– Zachęcam wszystkich parlamentarzystów i nie parlamentarzystów do podpisywania karty i noszenia takiego oświadczenia woli, które w przypadku dramatu osobistego, może okazać się szansą dla kogoś innego – mówił Komorowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH