Dokumentacja medyczna: tylko do wglądu czy "do ręki"

Pacjenci z Pszowa (woj. śląskie) skarżą się, że jedna z przychodni nie chce udostępniać im wyników badań. Zasady udostępniania dokumentacji medycznej wyjaśnia NFZ.

Będąca obiektem zainteresowania przychodnia "Na Lamżowcu” w Pszowie twierdzi, że wyniki są cały czas do wglądu pacjentów, a jeśli pacjenci proszą o ich skserowanie, to zawsze otrzymują kopie. Nieco inaczej wygląda sprawa przekazywania wyników "do ręki”. Wtedy decyduje lekarz.

- Pacjenta, który ma skierowanie do poradni specjalistycznej, kierujemy z całym panelem wymaganych badań. Pacjent dostaje te wyniki do ręki. Jest grupa pacjentów onkologicznych czy hematologicznych, którzy dostają wszystko - podkreśla kierownik przychodni, Joanna Przeliorz.Inaczej rzecz ma się z pacjentami, którzy leczą się w poradniach prywatnych, a od lekarza z takiej poradni dostają karteczkę, że muszą wykonać w swojej przychodni pakiet badań.

- Jeśli nasz lekarz widzi taką konieczność, to zleca wykonanie tych badań. My ponosimy ciężar ekonomiczny. Nie jesteśmy jedyną przychodnią, która w takich sytuacjach nie zawsze daje wyniki do ręki. To lekarz decyduje, czy je udostępnić - dodaje kierownik.

Jak wyjaśnia Małgorzata Doros, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, dokumentacja medyczna prowadzona przez świadczeniodawcę jest jego własnością, ale - co ważne - pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy czy osoba upoważniona przez pacjenta, mają pełne prawo wglądu do dokumentacji medycznej.Dokumentacja ta może zostać udostępniona na trzy sposoby: w siedzibie świadczeniodawcy;  poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii; poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.


Więcej: www.nowiny.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH