Dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych bez zmian

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą się ubiegać o dofinansowanie do ich wynagrodzeń, pod warunkiem uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności pracownika.

Niepełnosprawność pracownika muszą jednak potwierdzać właściwe orzeczenia. Na pracodawcy zaś ciąży obowiązek składania wniosków w wymaganej formie. Pomoc publiczną, czyli dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych może uzyskać każdy pracodawca, który zatrudnia osoby, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych dotyczy bowiem tylko osób, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem o zakwalifikowaniu przez organy orzekające o jednym z trzech stopni niepełnosprawności lub o całkowitej bądź częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów, albo o niepełnosprawności, wydanym przed ukończeniem 16. roku życia.

Także PFRON informuje, że maksymalne dopłaty do wynagrodzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych są w tym roku takie same jak w 2009 r.

Dofinansowanie to jest ustalane jako odpowiedni procent liczony od najniższego wynagrodzenia. Po korekcie dokonanej w art. 2 pkt 1 ustawy rehabilitacyjnej przez najniższe wynagrodzenie – w rozumieniu tej ustawy – należy rozumieć minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w grudniu roku poprzedniego. Tak więc kwota dofinansowania należnego w 2010 r. będzie obliczana od zeszłorocznego minimum (1 276 zł), a nie od nowej najniższej płacy (1 317 zł).

Zgodnie z nowo dodanym do ustawy rehabilitacyjnej art. 68g, pracodawcy niemający statusu zakładu pracy chronionej (ZPChr), zatrudniającemu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mniej niż 25 pracowników oraz pracodawcy, zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu w pełnym wymiarze czasu pracy i osiągającemu wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc., przysługuje miesięczne dofinansowanie w wysokości 70 proc. lub 90 proc. kwot należnych ZPChr.

Z kolei ZPChr zachowują prawo do dofinansowań w wysokości dotychczasowej, czyli kwota dofinansowania wynosi:

  • 160 proc. najniższego wynagrodzenia – w odniesieniu do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • 140 proc. najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności
  • 60 proc. najniższego wynagrodzenia – w odniesieniu do osób legitymujących się lekkim stopniem niepełnosprawności.

Przy ustalaniu kwot dla ZPChr podstawą jest - analogicznie jak u pozostałych pracodawców - minimalne wynagrodzenie z 2009 roku, czyli 1 276 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH