Dochodzenie w sprawie spółki Medbroker

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów przyjrzy się sprzedaży udziałów spółki Medbroker.

Prokurator Katarzyna Dobrzańska z mokotowskiej prokuratury potwierdza, że od1 lutego zostało wszczęte śledztwo w tej sprawie. Dokumentacja dotycząca sprzedaży większościowego pakietu udziałów w spółce Medbroker Ogólnopolskiej Grupie Brokerskiej, została przekazana policji.

W imieniu prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie w tej sprawie doniósł do prokuratury Andrzej Włodarczyk, były prezes Medbrokera. Zarzuca on między innymi władzom NIL, że w transakcji sprzedaży zostały zaniżone ponad sześciokrotnie wartości udziałów z 3,2 tys. do 500 zł.

Zdaniem Konstantego Radziwiłła, ówczesnego prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, zarzuty są wyssane z palca.

Wszczęte przez prokuraturę śledztwo dotyczy transakcji z końca 2008 r., kiedy Naczelna Izba Lekarska sprzedała 70 proc. udziałów spółki Medbroker za około 100 tys. zł. OGB, które zostały przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego spółki.

Kiedy cena i sposób przeprowadzenia transakcji wzbudziły kontrowersje sprawą prywatyzacji spółki zajęła się Naczelna Komisja Rewizyjna, powołana do kontroli działań szefostwa samorządu lekarskiego. Jej zdaniem transakcja budziła wiele wątpliwości, a w jej wyniku samorząd utracił kontrolę nad spółką.

Z powodu wątpliwości przy prywatyzacji Medbrokera w styczniu (w 2010 r) komisja po raz pierwszy w ponad 20-letniej historii NIL wnioskowała o nieudzielenie absolutorium Naczelnej Radzie Lekarskiej. W sprawozdaniu kadencyjnym Naczelnej Komisji Rewizyjnej podkreślono, że NKR zgłaszała liczne zastrzeżenia wobec działań związanych ze spółka Medbroker oraz wskazywała na przesłanki wskazujące na działanie na niekorzyść samorządu, niosące niekorzystne skutki finansowe. Wniosek o nieudzielenie absolutorium NRL nie znalazł jednak wówczas poparcia wśród delegatów Krajowego Zjazdu Lekarzy. Za udzieleniem absolutorium głosowało 218 delegatów, przeciw było 90 a 32 wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy, że delegaci Krajowego Zjazdu Lekarzy przyjęli również sprawozdanie Naczelnej Komisji Rewizyjnej, za którym głosowało 176 delegatów, przeciw było 111, a wstrzymało się od głosu 53.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH