Do sądów trafia coraz więcej aktów oskarżenia ws. błędów lekarskich Fot. archiwum

W ubiegłym roku prokuratury w całym kraju prowadziły 4963 postępowania dotyczące błędów medycznych. To o blisko 45 proc. więcej postępowań niż w 2015 roku. W porównaniu do 2015 roku o ponad 23 proc. wzrosła liczba postępowań wszczętych w 2016 roku o tego typu przestępstwa.

W prokuraturach regionalnych wszczęto 131 nowych śledztw w sprawach o błędy medyczne: w Łodzi i Poznaniu po 27 spraw, w Warszawie - 15, w Gdańsku - 14, w Lublinie i Rzeszowie po 10, Białymstoku - 9, Szczecinie - 7, Katowicach - 5, Poznaniu 4 i w Krakowie - 3. W prokuraturach okręgowych ruszyły 498 śledztwa, w prokuraturach rejonowych - 1558.

Too efekt utworzenia specjalnych wydziałów w prokuraturach regionalnych. Dzięki powstaniu tych wydziałów zdecydowanie poprawiła się jakość postępowań dotyczących błędów medycznych. Prokuratorzy prokuratur regionalnych w większym stopniu niż dotychczas osobiście wykonują czynności procesowe, w tym np. przesłuchania świadków.

Czytaj także: Specwydziały ds. błędów medycznych w prokuraturach. Co zdziałały?

Jak podaje Prokuratura Krajowa, decyzjami merytorycznymi zakończono 1767 spraw. Aktami oskarżenia, które objęły 165 osób, zakończono 113 spraw. Cztery postępowania sfinalizowano wnioskiem z art. 335 par. 1 kpk - o dobrowolne poddanie się karze. Odmową wszczęcia postępowania zakończyło się 212 spraw, a umorzeniem postępowania 1438.

- Z analizy dokonanej przez Koordynatora do Spraw Błędów Medycznych przy Prokuraturze Krajowej wynika, że zdecydowanie poprawiła się jakość prowadzonych śledztw w sprawach o błędy medyczne odkąd są one prowadzone w prokuraturach regionalnych - informował Rynek Zdrowia prok. Maciej Kujawski.

Z analizy przeprowadzonej przez Departament Postępowania Przygotowawczego Dział do Spraw Błędów Medycznych Prokuratury Krajowej wynika, że prawie 3,5 tysiąca (3450) postępowań dotyczących błędów medycznych toczy się w prokuraturach rejonowych, a ponad 1 tysiąc (1051) w prokuraturach okręgowych. Prokuratury regionalne, gdzie w 2016 roku powołano specjalne działy lub koordynatorów do spraw błędów medycznych, przejęły 462 śledztwa dotyczące zgonu pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH