Do lekarza można zapisać się przez telefon, bo... Można przyjść, można zadzwonić...

Każda placówka medyczna ma obowiązek prowadzić taką formę rejestracji pacjentów.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 6 maja 2008 roku, pacjent ma prawo zapisać się na wizytę u lekarza osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem osoby trzeciej.

Barbara Misińska, dyrektor Mazowieckiego Oddziału NFZ w komunikacie dla świadczeniodawców w sprawie telefonicznej rejestracji pacjentów przypomina, że w związku ze zgłoszeniami świadczeniobiorców o nie przyjmowaniu przez zakłady opieki zdrowotnej telefonicznych zgłoszeń do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, iż:

• „zgodnie z §13 ogólnych warunków umów, stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008r., świadczeniodawca zapewnia rejestrację na podstawie zgłoszenia, w szczególności: osobistego, telefonicznego lub za pośrednictwem osoby trzeciej”.

Jeśli placówki tych przepisów nie akceptują, można się na nie poskarżyć w biurze skarg i wniosków, działającego w każdym oddziale NFZ.

– Nieprzestrzeganie powyższego zapisu wprowadza poważne utrudnienia dla pacjentów i stanowi naruszenie postanowień umowy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wanda Pawłowicz, rzecznik prasowy Mazowieckiego Oddziału NFZ. – W związku z tym, że stosowanie takich praktyk jest niedopuszczalne i traktowane przez MOW NFZ jako ograniczenie dostępności do świadczeń, oddział  może zarządzić kontrolę w placówce, na którą skarżą się pacjenci i jeśli potwierdzi się, że rzeczywiście przychodnia nie przyjmuje zapisów przez telefon w godzinach pracy, może nałożyć kary. Są one dotkliwe, bo stanowią równowartość 1 proc. wartości kontraktu przychodni.

Wanda Pawłowicz dodaje, że obecnie trwa taka kontrola w jednej z płockich przychodni, w której, by zapisać się do lekarza ustawiano się w kolejkach nad ranem. Takie kontrole przeprowadzano również w kilku warszawskich przychodniach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH