Do 5 maja niepełnosprawni mogą zgłaszać chęć głosowania listownego

Do poniedziałku (5 maja) niepełnosprawni mogą zgłosić w swoim urzędzie gminy, że chcą głosować listownie w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Niepełnosprawny, który postanowił zagłosować korespondencyjnie, musi o tym poinformować wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Nie musi jednak robić tego osobiście. Zgłoszenie może być ustne (również przez telefon) lub pisemne (także mailem lub faksem).

W zgłoszeniu wyborca może zażądać przesłania mu nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille'a.

W odpowiedzi na zgłoszenie najpóźniej 7 dni przed wyborami osoba niepełnosprawna otrzyma z gminy pakiet wyborczy, który zostanie doręczony jej do rąk własnych - po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość. W pakiecie wyborca znajdzie: kopertę zwrotną, kartę do głosowania, kopertę na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, instrukcję głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładkę na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille'a - jeżeli zażądał jej przesłania.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że nadanie koperty zwrotnej nie może nastąpić później niż ostatniego roboczego dnia przed wyborami - czyli w piątek 23 maja. Co ważne, termin nadania przesyłki wyborca może ustalić w trakcie doręczania mu pakietu wyborczego.

Wyborca niepełnosprawny może też - do czasu zakończenia głosowania - osobiście dostarczyć przesyłkę do obwodowej komisji wyborczej, której adres znajduje się na kopercie zwrotnej.

Do głosowania korespondencyjnego uprawnieni są wyborcy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, a także osoby posiadające orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, o zaliczeniu do I i II grupy inwalidów.

Głosować korespondencyjne nie mogą jednak wyborcy niepełnosprawni umieszczeni w spisach wyborców w: obwodach głosowania utworzonych w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz domach studenckich, a także w obwodach na polskich statkach morskich, a ponadto wyborcy, którzy udzielili pełnomocnictwa do głosowania.

Wyborcy niepełnosprawni - a także ci, którzy skończyli 75 lat - wniosek o głosowanie przez pełnomocnika mogą złożyć do 15 maja (głosowania takiego nie przeprowadza się jednak również w obwodach w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz domach studenckich).

Uwaga - wyborcy niepełnosprawni, którzy chcą głosować w lokalu wyborczym przystosowanym dla swoich potrzeb, powinni złożyć wniosek o wpisanie ich do spisu wyborców głosujących w takim właśnie lokalu. Jest na to czas do 12 maja.

Tego samego dnia mija termin zgłaszania wójtowi chęci zagłosowania w lokalu wyborczym za pomocą nakładek Braille'a. Dyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów w PKW Beata Tokaj powiedziała PAP, że choć kalendarz wyborczy mówi o tym terminie, to zgodnie z decyzją PKW nakładki będą dostępne w każdym lokalu wyborczym.

Ponadto warto wiedzieć, że wyborcy niepełnosprawni mają prawo do otrzymania pełnej informacji - zarówno telefonicznie, jak i pisemnie do domu - o tym, kiedy są wybory, jakie zasady głosowania obowiązują, z jakich możliwości mogą skorzystać, a także o komitetach i kandydatach. Wyborcy mogą w dowolny sposób zgłosić takie zapotrzebowanie do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta).

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH