Dlaczego nie ma ostrzeżeń na opakowaniach wyrobów tytoniowych?

Stowarzyszenie Manko i Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych - organizacje pozarządowe działające na rzecz ograniczania używania tytoniu - protestują przeciwko przesunięciu terminu umieszczania na opakowaniach wyrobów tytoniowych nowych tekstów z ostrzegawczymi ilustracjami graficznymi.

W komunikacie z 27 marca MZ napisano, że ”Komisja Europejska nie zakończyła prac nad ostatecznym kształtem ostrzeżeń łączących nowe teksty z ilustracjami graficznymi i w chwili obecnej nie jest jeszcze znany termin zatwierdzenia biblioteki nowych, ilustrowanych obrazami ostrzeżeń”.

Wspomniane organizacje pozarządowe przypominają natomiast w komunikacie z 28 marca, że projekt rozporządzenia, które miało na celu wprowadzenie na paczkach papierosów ostrzeżeń obrazkowych, był przygotowany i zatwierdzony podczas konsultacji społecznych oraz konferencji uzgodnieniowej jeszcze w ubiegłym roku. Zyskał ogromne społeczne poparcie, zdobywając nawet akceptację przemysłu tytoniowego.

Wskazują ponadto , że wprowadzenie ostrzeżeń obrazkowych miało nastąpić w marcu 2013 r. ”Wczoraj dowiedzieliśmy się, że ostrzeżenia obrazkowe w ogóle nie wejdą w życie. Decyzja Ministerstwa Zdrowia jest zupełnie nieuzasadniona i niezrozumiała” - czytamy w przesłanej portalowi rynekzdrowia.pl informacji.

Wcześniej, ale tylko o przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów nakazujących umieszczanie obrazków na paczkach papierosów, zabiegali producenci wyrobów tytoniowych. 

Czytaj. Pracodawcy RP krytycznie o braku rozporządzenia ministra zdrowia do ustawy antytytoniowej

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH