Będzie zmiana rozporządzenia w sprawie badań laboratoryjnych dotyczących chorób płuc.

Resort zdrowia przedstawił do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia zmieniający rozporządzenie w sprawie wykazu specjalizacji uprawniających lekarza do samodzielnego wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej w medycznym laboratorium diagnostycznym.

Przedmiotem rozporządzenia jest zmiana rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20 sierpnia 2007 r. w sprawie wykazu specjalizacji uprawniających lekarza do samodzielnego wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej w medycznym laboratorium diagnostycznym.

„Projekt ma na celu zmianę załącznika do rozporządzenia poprzez dodanie, po pkt 4 załącznika, pkt 4a w brzmieniu: choroby płuc II stopnia, choroby płuc – w zakresie badań immunologicznych, cytologicznych i molekularnych stosowanych w diagnostyce chorób układu oddechowego, ze szczególnym uwzględnieniem oceny plwociny i popłuczyn oskrzelowo – pęcherzykowych. Zmiana ta została wprowadzona na wniosek Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc” – komunikuje resort.

Podkreśla, iż w dobie zapadalności na choroby płuc istnieje pilna potrzeba zwiększenia liczby specjalistów, posiadających uprawnienia do wykonywania czynności diagnostycznych w zakresie badań immunologicznych, cytologicznych i molekularnych.

„Wykonywane przez specjalistów chorób płuc ww. badania diagnostyczne, w szczególności analiza i ocena materiału uzyskanego z płukania oskrzelowo – pęcherzykowego i indukowanej plwociny mają charakter wysokospecjalistyczny, unikalny dla problematyki chorób płuc. Liczba specjalistów bezpośrednio zaangażowanych w tego typu działalność w Polsce nie przekracza 20-30 osób. Prawidłowa ocena tych badań wymaga doświadczenia i głębokiej wiedzy klinicznej koniecznej do interpretacji badań, stąd nieoceniona jest rola lekarzy specjalistów i ich udział w procedurach diagnostycznych” –  podaje Ministerstwo Zdrowia.

Więcej na stronie ministerstwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH