Dialog, czyli jawność i równe traktowanie wykonawców

Nowelizacja prawa zamówień publicznych wprowadza szereg poważnych modyfikacji w dotychczasowych procedurach postępowań przetargowych. Do grupy najważniejszych zmian zaliczyć należy umożliwienie prowadzenia dialogu technicznego - Mariusz Żurawski z Biura Ubezpieczeń Medycznych EIB SA komentuje przyjętą przez Sejm (14 września br.) i przekazaną do Senatu ustawę o zmianie ustawy - prawo zamówień publicznych.

Dialog techniczny pozwala uzyskać od przyszłego wykonawcy informacje w zakresie niezbędnym do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia lub określenia warunków umowy.

Do planowanych zmian dostosowany ma zostać art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy prawo zamówień publicznych (pzp), który będzie przewidywał, że wykonawcy biorący udział w dialogu technicznym nie będą podlegać wykluczeniu, pomimo że de facto będą mieli wpływ na czynności związane z przygotowaniem przetargu przez zamawiającego.

Obowiązek umieszczania ogłoszenia o chęci prowadzenia dialogu technicznego na stronach internetowych zamawiającego w połączeniu z zasadą jawności wyrażoną w art. 8 ustawy pzp ma być gwarancją przestrzegania zasady równego traktowania wykonawców. Wprowadzone rozwiązanie może przyczynić się do usunięcia części trudności związanych z zamówieniami, których przedmiotem są usługi ubezpieczenia dla sektora medycznego.

Potrzeby ubezpieczeniowe podmiotów medycznych, ze względu na różny zakres działalności, nie są identyczne. Dlatego prawidłowo przygotowany opis przedmiotu zamówienia, w tym w szczególności w zakresie jak najpełniejszego opisu elementów wpływających na ocenę ryzyka, powinien uwzględniać specyfikę każdej jednostki. Przekazanie właściwych i pełnych danych w postępowaniu stanowi podstawę do prawidłowej oceny ryzyka i kalkulacji składki ubezpieczeniowej.

W sytuacji, gdy komunikowanie się zamawiającego z przyszłym wykonawcą z zasady traktowane jest jako zaburzające zasady uczciwej konkurencji, dokonanie dostatecznie pełnego opisu przedmiotu zamówienia wielokrotnie stwarzało problemy. Najczęściej zamawiający podawał informacje wymagane przez wykonawców w poprzednio prowadzonych postępowaniach.

Dane te zazwyczaj były niewystarczające, a zamawiający był zmuszony odpowiadać na dużą liczbę pytań i dokonywać zmian zapisów SIWZ (Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia - red.). Powodowało to utrudnienia zarówno po stronie zamawiającego, który musiał w bardzo krótkim czasie zebrać niezbędne informacje lub dokonać zmian w programie ubezpieczenia, jak i po stronie wykonawców, którzy do czasu otrzymania odpowiedzi nie mogli podjąć prac nad ofertą.

Dialog techniczny może doprowadzić do usprawnienia prac przetargowych i stworzyć możliwość uniknięcia chociażby części pytań i wniosków do SIWZ. Jednocześnie ma on służyć najlepszemu dopasowaniu zakresu zamówienia do aktualnych realiów rynkowych.

Więcej opinii o nowelizacji prawa zamówień publicznych - w październikowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 10/2012).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH