Diagnostyka obrazowa: rozporządzenie opóźnione, bo za dużo do niego uwag?

Nowych urządzeń służących w diagnostyce obrazowej, wykorzystujących promienie jonizujące, oficjalnie nie można używać. Ministerstwo Zdrowia spóźniło się z publikacją potrzebnego do tego rozporządzenia.

Ministerstwo miało 2 lata na przygotowanie przepisów wykonawczych (termin upłynął 25 grudnia 2010 roku), określających między innymi warunki dopuszczenia do użytkowania urządzeń wykorzystujących promienie jonizujące, (aparaty rentgenowskie, tomografy, angiografy). Wydanie rozporządzenia jest konieczne w wyniku nowelizacji ustawy o prawie atomowym z 2008 r.

Z powodu braku odpowiedniego rozporządzenia szpitale, firmy stomatologiczne i przychodnie, które zakupiły nowe aparaty, nie mogą ich wykorzystywać do leczenia bez zezwolenia Wojewódzkiego Inspektora Sanitarno-Epidemiologicznego. Ale ten bez podstawy prawnej nie może wydać zgody.

Jak informuje nas Krzysztof Suszek, dyrektor Biura Prasy i Promocji MZ, projekt rozporządzenia w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej jest na końcowym etapie wprowadzanie zmian, związanych z uwagami, zgłoszonymi do projektu w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

– Powodem przedłużenia się prac nad projektem była konieczność przeanalizowania dużej liczby uwag, zgłoszonych w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych do tego projektu. W ramach konsultacji społecznych zgłoszono 259 uwag do projektu, a w ramach uzgodnień międzyresortowych 66 uwag – stwierdza Krzysztof Suszek.

Według informacji resortu zdrowia zmieniony projekt, po zaakceptowaniu przez kierownictwo ministerstwa, zostanie przekazany do Rządowego Centrum Legislacji w celu zwolnienia z komisji prawniczej a następnie zostanie przedłożony do podpisu ministra zdrowia. Jak informuje MZ przewidywany termin wejścia w życie projektowanego rozporządzenia to I kwartał 2011 r.

Do czasu nim rozporządzenie nie wejdzie w życie, wszystkie nowe urządzenia diagnostyczne, wymagające zgody Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, który nie może jej wydać bez odpowiedniej podstawy prawnej, formalnie nie mogą być wykorzystywane...

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH