Dąbrowa Górnicza: sąd rozpatrzy sprawę salowych

W piątek (5 listopada) sąd pracy ma rozpatrzyć pozwy, jakie wystosowały salowe ze Szpitala Specjalistycznego im. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej wobec Spółdzielni Inwalidów Naprzód z Krakowa.

Jak tłumaczy Elżbieta Żuchowicz, przewodnicząca Solidarności w dąbrowskiej placówce, są to pozwy o ustalenie pracodawcy.

– Jako pracodawcę wskazujemy firmę Naprzód, która naszym zdaniem powinna przejąć salowe od firmy Aspen, poprzednio świadczącej usługi sprzątania w szpitalu – mówi Elżbieta Żuchowicz,

Pozwy wysłało 37 salowych. Powódki zostały podzielone na cztery grupy. W piątek (5 listopada) odbędą się po kolei cztery rozprawy. Salowe będą reprezentowane przez prawnika Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

– Są szanse, że wyroki zapadną już podczas tych piątkowych rozpraw, ale to będą decyzje sądu pierwszej instancji, od których przysługuje odwołanie, a więc wszystko to może jeszcze potrwać – mówi Żuchowicz. – Salowe wierzą, że dzięki rozstrzygnięciu sądu będą mogły wkrótce wrócić do normalnej pracy – dodaje.

Jak informował portal rynekzdrowia.pl salowe ze Szpitala Spejalistycznego w Dąbrowie Górniczej  od 2004 r. pracowały w firmie Aspen, która wygrała wówczas przetarg na sprzątanie dąbrowskiego szpitala i przejęła zatrudnione w nim wcześniej salowe. Podpisano wówczas porozumienie gwarantujące im pracę i płace.

Z początkiem września nowy przetarg wygrała Spółdzielnia Inwalidów Naprzód, która jednak odmówiła przejęcia salowych na tych samych zasadach, czyli zatrudnienia na czas nieokreślony. Zaoferowała natomiast salowym dwuletnie umowy. Kobiety nie zgodziły się.

Od 7 września salowe prowadzą protest w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej. Protestujące oczekują, że nowy usługodawca podpisze z nimi umowy o pracę na czas nieokreślony i zapewni minimalne ustawowe wynagrodzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH