DGP: przepisy wyślą fizjoterapeutów na bezrobocie? FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Każda prywatna praktyka fizjoterapeutyczna musi zostać zarejestrowana jako podmiot leczniczy, inaczej przestanie istnieć - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Przyczyną tej sytuacji jest niedopatrzenie w ustawie z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz.U. z 2015 r. poz. 1994), która obowiązuje od niespełna dwóch lat. W jej art. 4 pkt 6 zapisano, że fizjoterapeuta, wykonujący zawód w ramach działalności gospodarczej, jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 618, ze zm.).

Grupie tej nie umożliwiono zakładania praktyk na takich zasadach, jakie obowiązują lekarzy i pielęgniarki. Ci bowiem, zgodnie z art. 5 ustawy o działalności leczniczej, mogą wykonywać zawód w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, m.in. jako indywidualne praktyki lekarskie bądź pielęgniarskie, praktyki w miejscu wezwania, a także w formie spółki, jako praktyki grupowe, informuje Dziennik Gazeta Prawna.

 Według Krajowej Rady Fizjoterapeutów (KRF) w Polsce jest ok. 50 tys. osób wykonujących zawód fizjoterapeuty, z czego ok. 28 tys. prowadzi praktyki w formie działalności gospodarczej. Do 30 listopada br., muszą się one przekształcić w podmioty lecznicze. 

W  świetle obecnie obowiązujących przepisów podlegają oni takim samym wymogom jak szpitale, duże przychodnie i ambulatoria. Również wysokość opłaty z tytułu wpisu podmiotu leczniczego do rejestru jest wielokrotnie wyższa niż w przypadku praktyki zawodowej.

Fizjoterapeuci mają prowadzić w tej sprawie rozmowy z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

Więcej: gazetaprawna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH