Ktoś wprowadza w błąd kancelarię premiera. Małe, ale wpływowe grupy nie chcą zmian organizacyjnych w sanepidzie - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar, komentując wyniki raportu sporządzonego przez Julię Piterę, minister w kancelarii premiera ds. walki z korupcją.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, minister zdrowia Ewa Kopacz rozważa dymisję szefa GIS Andrzeja Wojtyły. Przypomnijmy, że Julia Pitera oznajmiła w radiowej Trójce, że przygotowany przez nią raport ws. nieprawidłowości GIS wskazuje na „przerażającą niegospodarność” tej instytucji. Raport został złożony w piątek (29 maja) w Ministerstwie Zdrowia.

– Tam było ponad 700 tys. zł na niecelowe umowy, były zadatki na poczet pensji, które zwracano niezgodnie z przepisami, było opłacanie prywatnych rachunków domowych z konta GIS.

Pietra podkreśliła, że sygnały nieprawidłowości wypłynęły z wnętrza Inspektoratu. Rzecznik GIS uważa, że w sprawie raportu ktoś wprowadza... w błąd kancelarię premiera.

– Małe, ale wpływowe grupy w sanepidzie nie chcą zmian organizacyjnych, które mają zostać wprowadzone od stycznia 2010 r. Zmiany mają m.in. przyczynić się do walki z korupcją i godzą w interesy tych grup, którym zależy na utrzymaniu status quo. Już wcześniej w kilku stacjach sanepidu doszło do konfliktów po tym, jak główny inspektor sanitarny, bądź – na jego polecenie – wojewódzcy inspektorzy wydali niektórym pracownikom zakaz dorabiania - podkreślił rzecznik GIS.

Przypomina, że w raporcie rozsyłanym do mediów, zanim tenże trafił do GIS, pojawia się sugestia, że ktoś coś zdefraudował, choć dokładnie nie wiadomo co.

– Prawda jest dokładnie odwrotna. Okazało się, że dwóch członków kierownictwa niepotrzebnie opłacało czynsz za mieszkanie służbowe z własnych pieniędzy, pomimo tego, że tak jak wszyscy inni urzędnicy tzw. erki w Polsce nie musiało tego robić. Zatem, nie tylko nikt niczego nie ukradł, ale dołożył z własnej kieszeni – dodał Jan Bondar.

Według minister Pitery, nieprawidłowości dotyczą także wykorzystywania służbowych samochodów do celów prywatnych, m.in. przez syna jednego z „wysokich urzędników kierownictwa”, na co była formalna zgoda urzędu. Wśród osób nadużywających uprawnień wymieniła także głównego inspektora sanitarnego Andrzeja Wojtyłę. Rzecznika GIS określa ten zarzut mianem „żenującego”..

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH