Czy w Polsce, jak w Hongkongu, e-papierosy będą nielegalne?

Możliwe, że w piątek 19 lutego posłowie będą głosowali nad ustawą antynikotynową, która ma wprowadzić m.in. zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych. Jednocześnie zdecydują, czy poprzeć wniosek mniejszości zakazujący sprzedaży (coraz popularniejszych ostatnio) e-papierosów.

Dla wielu palaczy stały się one alternatywą wobec tytoniu zawiniętego w bibułkę. Specjaliści argumentują jednak, że nowość jest produktem nieprzebadanym, który może być szkodliwy...

Według różnych źródeł w Polsce miesięcznie sprzedaje się kilkanaście tysięcy inhalatorów nikotyny w kształcie tradycyjnego papierosa...

– Zakaz sprzedaży e-papierosów wprowadziło na początku do projektu ustawy Ministerstwo Zdrowia, posłowie odrzucili ten zapis, jednak powtórnie został zgłoszony i będzie głosowany jako wniosek mniejszości – tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl poseł Bolesław Piecha (PiS), przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

Jego zdaniem nie należy stosować całkowitego zakazu sprzedaży tego produktu.

– W Unii Europejskiej rozwiązano tę sprawę w dwojaki sposób... Na Węgrzech, na przykład obowiązuje zakaz ich sprzedaży. Natomiast część krajów traktuje e-papierosa jako... produkt leczniczy pomagający rzucić palenie. Uważam,iż u nas również powinien by jako taki sklasyfikowany. Wówczas podlegałby całej procedurze rejestracji, dokładnym badaniom...

W świecie różnie bywa

Czy w Polsce e-papierosy będą na cenzurowanym. To się okaże. Warto wiedzieć, jak w świecie postrzegają owo cudo z pogranicza pola i przemysłu elektronicznego...

•  Australia: sprzedaż e-papierosów zawierających nikotynę jest nielegalna.
• Austria: produkt jest traktowany, jako urządzenia medyczne, a wkłady nikotynowe za produkty medyczne. W związku z tym e-papierosy muszą posiadać Oznaczenie CE, a wkłady nikotynowe muszą być uprzednio zarejestrowane, by e-papieros mógł zostać dopuszczony do legalnej sprzedaży.
• Brazylia: całkowity zakaz dystrybucji urządzeń do e-palenia.
• Dania: towar po części legalny, w związku z przeprowadzanymi aktualnie badaniami sprzedaż wkładów nikotynowych jest czasowo zakazane.
• Finlandia: całkowity zakaz dystrybucji i reklamy; można jednak przywieźć sobie z zagranicy na tzw. własny użytek.
• Holandia: dozwolone e-palenie, tak samo, jak dystrybucja sprzętu, ale obowiązuje zakaz reklamy.
• Hongkong: posiadanie i dystrybucja nielegalna!
• Kanada: prawo podąża w kierunku zakazu. Na razie każdy produkt związany z e-papierosami i zawierający nikotynę wymaga pozwolenia na import, sprzedaż i reklamę.
• Malezja: e-papierosy tutaj to urządzenia medyczne, a wkłady nikotynowe to produkty medyczne; kupuje się je więc na receptę.
• Nowa Zelandia: zgodnie z przepisami dopuszczenie do obrotu wymaga by wpierw e-papierosy były zarejestrowane jako lek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH