Czy przestrzegane są prawa pacjenta w lecznictwie psychiatrycznym?

Do końca roku NIK ma sprawdzić 60 szpitali psychiatrycznych, głównie w aspekcie przestrzegania praw pacjenta w lecznictwie psychiatrycznym.

Na konieczność ich przestrzegania zwraca też uwagę resort zdrowia w rozporządzeniu dotyczącym szczegółowego sposobu postępowania w sprawach przyjęcia oraz wypisania ze szpitala psychiatrycznego.

Ministerstwo Zdrowia uzasadniało, że powodem wydania rozporządzenia były skargi i zapytania, które ujawniły brak pełnej wiedzy na temat podstaw i trybu hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym, co powoduje, iż pacjenci w wielu przypadkach zwracają się o udzielenie zgody na opuszczenie przez nich szpitala do niewłaściwych podmiotów.

Jolanta Budzowska, radca prawny w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy cytowana przez Rzeczpospolitą mówi, że aby pracownicy szpitali psychiatrycznych nie łamali praw chorych, tym ostatnim trzeba przede wszystkim dać możliwość wyrażenia świadomej zgody na hospitalizację i leczenie.

Prawnik zwraca też uwagę, że częstokroć lekarze błędnie przypuszczają, że każda osoba z zaburzeniami psychicznymi znajduje się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, co nierzadko prowadzi do bezprawnego ograniczenia autonomii chorych.

Sprawa nie jest prosta szczególnie w przypadku osób, które świadomie i dobrowolnie zgłosiły się do szpitala i za zgodą lekarza, po uprzednim postawieniu diagnozy, zostały do niego przyjęte. Ich wypisanie się z lecznicy wcale nie musi nastąpić w momencie zadeklarowania takiej woli.

Jeśli pacjent podczas pobytu w szpitalu targnął się na własne życie albo jego zachowanie groziło zdrowiu lub życiu innych osób, wówczas - w myśl rozporządzenia - o wypisaniu ze szpitala postanawia lekarz kierujący oddziałem, a nie pacjent.

- Jeśli pacjent wyraża zamiar wypisania się ze szpitala, a jednocześnie deklaruje gotowość podjęcia leczenia ambulatoryjnego, to jest wypisywany. Pod jednym wszakże warunkiem: że nie zagraża sobie i innym - tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Henryk Kromołowski z Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu i dodaje, że nie jest celem szpitala przedłużanie pobytu pacjentów.

- Na przykład w przypadku schizofrenii nie można mówić, że pacjent jest wyleczony, jego stan może być tylko ustabilizowany. Ale brak całkowitego wyleczenia nie oznacza konieczności bezterminowego przebywania na oddziale psychiatrycznym - mówi Kromołowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH