Ostatnio pojawiło się prasie wiele spekulacji na temat tego, czy prezydent Lech Kaczyński podpisze procedowany obecnie w Sejmie pakiet ustaw zdrowotnych.

Opozycja i anonimowi informatorzy zbliżeni do Kancelarii Prezydenta mówią, że prezydent podpisze ustawy po to, aby pogrążyć Platformę Obywatelską ewentualną porażką reformy ochrony zdrowia. Portal rynekzdrowia.pl zapytał posłów PiS o opinię w tej sprawie.

Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, Bolesław Piecha (PiS) prosi, żeby nie pytać go zachowa się prezydent.

- Ustawy mające zreformować system ochrony zdrowia są skomplikowane i mają ideologiczne tło. Teraz zadaniem posłów jest praca nad projektem tak, aby był on spójny, ponieważ na razie takim nie jest. Ważne jest, żeby np. rozstrzygnąć sprawę dotyczącą pomocy publicznej dla szpitali.  Możliwy jest w tym przypadku sprzeciwu ze strony UE, tak jak się to stało ze stocznią w Gdańsku – mówi portalowi rynekzdrowia.pl poseł Piecha.

Posłanka Jolanta Szczypińska (PiS) uważa, że podpisanie ustaw w tym kształcie, jaki mają one  obecnie jest mało prawdopodobne.

- Po pierwsze nie wiemy jak ostatecznie będzie wyglądala ta ustawa. Wersja, którą teraz proponuje PO, jest raczej nie do przyjęcia. Obligatoryjność przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego jest bardzo niebezpieczna. Prezydent już wcześniej mówił, jaki ma stosunek do tej sprawy. Pani minister Ewa Kopacz i PO zdają sobie sprawę, że prezydent jest przeciwny takim rozwiązaniom ustawowym, ale specjalnie będą próbowali przyjąć ustawę, żeby prezydent ją zawetował. Wówczas powiedzą, że prezydent i PiS nie pozwalają przeprowadzić reformy. Stanie się tak dlatego, że PO nie ma pomysłu na uzdrowienie, chorej przecież, sytuacji w służbie zdrowia.

„Dziennik“ twierdzi natomiast, że Lech Kaczyński pójdzie w ślady Aleksandra Kwaśniewskiego. W podobny sposób chce postąpić z reformą zdrowia jak lewicowy prezydent...

- Teraz Lech Kaczyński także nie zawetuje tych ustaw - mówi gazecie jego bliski doradca.

W Pałacu Prezydenckim od dawna radzą nad tym, jak prezydent powinien postąpić, gdy na jego biurko trafi, do akceptacji, pakiet ustaw zdrowotnych. Chwila, gdy parlament je uchwali, zbliża się nieuchronnie. Multum ustaw, w tym dotyczących rewolucyjnej – jak na polskie warunki – reformy systemu ochrony zdrowia, ma być przyjętych w październiku. Piszemy "przyjętych", bo PO i PSL mają ku temu większość i nic nie zapowiada, by ten stan rzeczy miał ulec zmianie. Informatorzy "Dziennika" spodziewają się, że prezydent Kaczyński będzie musiał zadecydować o losie reformy jeszcze w tym roku.  Nie jest to wielka tajemnica, bo o tym, że Lech Kaczyński nie zawetuje ustaw, mówi się w sejmowych kuluarach od dawna. Potwierdził nam to poseł Marek Balicki. Przypomnijmy, co powiedział posel SDPL-Nowa Lewica:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH