Czy prawo utrudnia wyjazdy do sanatoriów?

Trybunał Konstytucyjny odpowie na pytanie czy chory może się odwoływać od decyzji NFZ, który odmawia mu prawa do leczenia w uzdrowisku.

Profesor Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich (RPO), skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów rozporządzenia ministra zdrowia z 7 lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (Dz.U. nr 142, poz. 835).

Zdaniem prof. Ireny Lipowicz przepis wykracza poza upoważnienie ustawowe. Oddział wojewódzki NFZ potwierdzając skierowanie określa rodzaj leczenia uzdrowiskowego, jego tryb, zakład prowadzący, datę i czas trwania.

Jak uważa RPO, ustawodawca nie upoważnił ministra do uregulowania w rozporządzeniu tak szczegółowych warunków leczenia uzdrowiskowego.

Kolejny zaskarżony we wniosku Rzecznika przepis rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe stanowi, że na niepotwierdzenie skierowania nie przysługuje odwołanie. Odmowa potwierdzenia skierowania na leczenie uzdrowiskowe nosi wszelkie cechy decyzji administracyjnej.

Zgodnie z Konstytucją każda ze stron ma prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji - argumentuje RPO.

Więcej: www.rpo.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH