Czy nowe przepisy pozbawią pracy niepełnosprawnych

Organizacje przedsiębiorców krytykują projekt ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jej zasadnicze rozwiązania mają wejść w życie na początku przyszłego roku. We wtorek i środę (5-6 października) projektem zajmą się komisje sejmowe.

Nowelizacja zakłada m.in. ograniczenie dopłat do pensji niepełnosprawnych i likwidację ulg dla zakładów pracy chronionej.

Wśród opinii na temat zmian w ustawie, zwraca uwagę m.in. stanowisko Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, która jest zaniepokojona propozycjami, gdyż „nie tworzą one stabilnych rozwiązań dla aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych”. POPON zaproponowała również własne rozwiązania.

Np. zamiast obniżenia dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, POPON postuluje zróżnicowanie wysokości kwot dofinansowania do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w zależności od wskaźnika ich zatrudnienia (im wyższy wskaźnik, tym wyższa kwota dofinansowania).

 

Więcej dla PFRON?

Ponadto POPON wskazuje na możliwości zwiększenia wpływów do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) z tytułu obowiązkowej składki od pracodawców, którzy jeszcze nie są zobowiązani do zatrudniania osób niepełnosprawnych (zakłady poniżej 25 pracowników).

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Barbara Pokorny, przewodnicząca Rady Krajowej POPON powiedziała, że ustawodawca chce, żeby połowa zatrudnionych w zakładach pracy chronionej była osobami niepełnosprawnymi (obecnie jest to 40 proc.).

– Jeśli chodzi o moją firmę (Euroimpex SA), to nie będzie rady – przestaniemy być zakładem pracy chronionej, będziemy zwalniać. Inni pracodawcy będą musieli postąpić podobnie. Skutki spadku zatrudnienia odczujemy w kraju za dwa-trzy lata – powiedziała przewodnicząca.

Przypomniała również, że PFRON powstał , żeby wspierać zatrudnianie osób niepełnosprawnych i na cele zawodowe miały iść największe pieniądze, nie na cele społeczne. Dodała, że większe wsparcie rehabilitacji społecznej kosztem zatrudnienia doprowadzi do tego, że osoby niepełnosprawne przygotowane przez organizacje pozarządowe do pracy, nie znajdą jej.

 

Odbieranie i dawanie

Podobny pogląd wyraził w Gazecie Prawnej Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

Powiedział, że hasło: "odbierzemy pracodawcom i damy organizacjom pozarządowym oraz samorządom" – jest bardzo chwytliwe. – Ustawiając pracodawców i organizacje w przeciwnych narożnikach ringu, posłowie projektodawcy zapominają jednak, że środki przeznaczane przez PFRON na dotacje dla pracodawców nie pochodzą z budżetu państwa – zaznaczył Malinowski.

Jego zdaniem oszczędności wynikające z ograniczenia pomocy dla pracodawców osób niepełnosprawnych mają sięgnąć od 1,5 do 1,8 mld zł przy budżecie PFRON wynoszącym 4,5 mld zł. – Ustawodawca chce więc ratować stabilność finansową PFRON kosztem gwałtownej destabilizacji sytuacji pracodawców – podsumował Malinowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH