Śląska Izba Lekarska już za kilka dni powoła mediatora, który będzie w sądzie lekarskim pełnił taką rolę, jaką pełni obecnie w sądach powszechnych.

Wraz z wchodzącą w życie nową ustawą o samorządzie lekarskim, wprowadzającą zmiany w przepisach dotyczących rozstrzygania sporów pomiędzy lekarzami a pacjentami, na Śląsku zostaną powołani mediatorzy. W sądzie lekarskim będą oni pośredniczyli w sporach między pacjentami a lekarzami.

Mediatorem, zgodnie z zapisami ustawy,  może zostać lekarz godny zaufania. Nie może nim być rzecznik odpowiedzialności zawodowej przy danej izbie, żaden z jego zastępców, ani nikt z członków sądu lekarskiego.

Zapis ten budzi wątpliwości wielu ekspertów, którzy uważają, że powoływanie lekarza na funkcję mediatora jest nieporozumieniem. Już z racji solidarności zawodowej lekarz lepiej zrozumie kolegę po fachu, niż pacjenta. Nie wierzą więc, że mediacje będą prowadziły do rozstrzygnięcia sporów.    

Postępowanie mediacyjne, zgodnie z zapisami ustawy, nie powinno trwać dłużej niż dwa miesiące. Jeśli osoba pokrzywdzona będzie miała zastrzeżenia do działań mediatora, może domagać się przeniesienia postępowania na teren innej izby, z udziałem tamtejszego lekarza mediatora.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH