Czy lekarze to grupa zawodowa, która częściej niż inne uchyla się od płacenia podatków?

I Urząd Skarbowy w Kielcach wysłał do około 200 lekarzy i lekarzy dentystów pismo, w którym ostrzega ich przed kontrolami, bo "w powszechnej ocenie społecznej i służb skarbowych" unikają oni płacenia podatków.

Lekarze są podejrzani?

Od 1 maja gabinety lekarskie, podobnie jak kancelarie prawne, zgodnie z obowiązującymi przepisami, muszą posiadać kasę fiskalną i rejestrować na niej wszystkie przychody. Nie obowiązuje to jednak wszystkich, a jedynie tylko te praktyki lekarskie osiągające roczny przychód powyżej 40 tys. zł.

Gdy ich właściciele zadeklarują mniejsze przychody, nie muszą już posiadać kasy fiskalnej. Jednak w ocenie służb skarbowych, deklaracja mniejszych przychodów, jako cezura do posiadania urządzenia, jest co najmniej podejrzana...

W piśmie skierowanym do lekarzy i lekarzy dentystów, Dorota Litwin, kierowniczka działu obsługi bezpośredniej I US w Kielcach poucza, że "zgodnie z Konstytucją RP każdy obywatel ma obowiązek świadczeń na rzecz państwa".

Dalej można przeczytać, że "w powszechnej ocenie społecznej i służb skarbowych, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego nie respektują w pełni tego obowiązku prawnego. Ten zakres działalności będzie zatem stanowił istotny obszar kontroli podatkowej (sprawdzanie godzin przyjęć, ilości pacjentów, wysokości pobieranych odpłatności za usługi itp.)".

Urząd nie jest obiektywny

Nie ma się co dziwić, że lekarze są oburzeni bezpodstawnymi oskarżeniami Urzędu. W każdym środowisku znajda się osoby łamiące prawo, jednak pogląd, że wszyscy lekarze unikają płacenia podatków jest co najmniej bulwersujący.

- Nie widziałem i nie czytałem tego pisma. Mówiła mi o nim tylko koleżanka. Tu naprawdę nie ma co komentować - mówi portalowi rynekzdrowia.pl  January Lewandowski, prezes Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej.

Jednak nie każdy wobec tego pisma potrafi przejść obojętnie uznając je za kiepski żart.

- Nie ulega wątpliwości, że Urząd Skarbowy jest po to, by pilnować płacenia podatków i ma prawo do takich działań, na jakie pozwalają mu obowiązujące przepisy. Sądzimy, że lekarze wywiązują się z obowiązku płacenia podatków nie gorzej, a raczej lepiej, niż inne grupy zawodowe - stwierdza Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Nie ma żadnego powodu, by sądzić że lekarze są gorsi od innych. Jeżeli jednak Urząd Skarbowy w Kielcach takie powody zna, powinien je przedstawić w formie faktów ujętych w statystykach porównawczych. Bardzo martwi nas, że w licznych aspektach związanych z wykonywaniem zawodu odpowiedzialność lekarzy jest większa, niż innych zawodów. Niepokoi nas także uleganie swoistej atmosferze nagonki na lekarzy, których czyni się odpowiedzialnymi za niedoskonałości systemu ochrony zdrowia. Niepokoi to szczególnie, jeśli postępują tak urzędy zobowiązane do obiektywizmu - dodaje Krajewski.

Takie działania są niedopuszczalne

Portal rynekzdrowia.pl poprosił Ministerstwo Finansów o komentarz do pisma jakie do lekarzy wysłał kielecki Urząd Skarbowy.

- W ocenie Ministerstwa Finansów powoływanie się w pismach urzędowych na „powszechną ocenę społeczną" dotyczącą nierespektowania obowiązków podatkowych przez osoby prowadzące działalność w jakimkolwiek zakresie jest działaniem niedopuszczalnym, które nigdy nie powinno mieć miejsca - informuje nas Małgorzata Brzoza, rzecznik Ministerstwa Finansów.

Jak tłumaczy, podstawę działań urzędów skarbowych mogą stanowić wyłącznie dowody zgromadzone na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Wszelkiego rodzaju analizy, dane statystyczne itp. dokumenty mogą być jedynie materiałem pomocniczym, na podstawie, którego są planowane i podejmowane dalsze działania, np. czynności sprawdzające.

Niestety nie wiadomo czy resort finansów wyciągnie konsekwencje wobec autorów listu do lekarzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH