– Człowiek chory jest w stanie szczególnym. Jest przestraszony, wstydzi się swojej choroby, czuje się samotny i bardzo pragnie komuś zaufać – mówiła aktorka.

O zaufaniu chorego do lekarza i potrzebie kontaktu mówił także prof. Andrzej Szczeklik: – Nawet w krajach znacznie bogatszych niż Polska, pacjenci się skarżą, że lekarz z nimi nie rozmawia. A rozmowa pozostaje jedną z najistotniejszych rzeczy. W jej trakcie rodzi się zaufanie między lekarzem i chorym.

Na pacjentów wpływa też ogólna atmosfera wokół opieki medycznej. Nie sprzyja temu podważanie autorytetu środowiska medycznego poprzez nieprzemyślane, obliczone na krótki efekt, do doraźnych celów politycznych, akcje władz. Do nadrobienia jest też wiele w zakresie kształcenia przyszłych lekarzy, by potrafili rozmawiać z chorymi i ich rodzinami.

Uczestnicy debaty podkreślali, że lekarze nie mają moralnego prawa pozostawić pacjenta bez pomocy, nie podważają jednak słuszności walki lekarzy czy pielęgniarek o godziwe wynagrodzenie. – Lekarz jest zobowiązany do świadczenia opieki medycznej dla pacjentów i ma prawo do otrzymywania wynagrodzenia za swoje usługi – stwierdziła Wirginia Hood, członek komisji etyki Amerykańskiego Kolegium Lekarzy, jednocześnie krytykując skrajne postawy, gdy lekarz jest zainteresowany głównie zarabianiem pieniędzy. – W takim przypadku powinien zostać raczej bankierem w banku inwestycyjnym.

A co na to prawo? – Ustawa o zawodzie lekarza nakazuje każdemu lekarzowi udzielenie pomocy, ale odpowiedzialność za jej nieudzielenie jest tylko odpowiedzialnością za jej nieudzielenie, a nie za konsekwencje braku pomocy – podsumował prof. Andrzej Zoll. Jego zdaniem, często prawo jest zbyt abstrakcyjne i niedoskonałe, by rozstrzygać kwestie moralne w konflikcie sumienia czy wartości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH