Dojdzie do niego, jeśli podczas poniedziałkowych rozmów z minister zdrowia Ewą Kopacz ratownikom nie uda się przekonać rządu do swoich postulatów – informuje Rynek Zdrowia Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Solidarności.

Jak podkreśla przewodniczący Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „S” Jacek Szarek, najważniejszym jest znaczące zwiększenie środków finansowych na państwowe ratownictwo medyczne w roku 2009.

– Bez tego polskiemu ratownictwu grozi zapaść. Spadnie standard świadczonej przez nas pomocy, będą nasilać się protesty pracownicze – przestrzega Szarek.

Podkreśla, że ratownicy oczekują np. gwarancji, iż do końca roku 2010 pensje pracowników ratownictwa medycznego wzrosną do 2 średnich krajowych.

– W innym przypadku z pracy odejdzie wielu doświadczonych ratowników, którzy już teraz coraz częsciej znajdują zatrudnienie w innych krajach – komunikuje Szarek.
 
Ratownicy i pracownicy pogotowia zrzeszeni w „Solidarności” chcą też, by do świadczenia usług w systemie ratownictwa medycznego nie dopuszczano podmiotów prywatnych, które ich zdaniem często nie spełniają stawianych przez ustawę o ratownictwie wymagań. Oczekują także unormowania zasad świadczenia nocnej pomocy medycznej przez ratowników.
 
W związku z prowadzonymi protestami pracowników pogotowia w Białymstoku, Szczecinie i Łomży, Rada Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "S" udzieliła poparcia tamtejszym związkowcom i zaoferowała im pomoc. Związkowcy zdecydowali też o oflagowaniu wszystkich placówek w kraju, organizowane też są tam masówki.
 
Rozpoczęła się też już ogólnokrajowa akcja codziennego przesyłania faksów i maili do resortu zdrowia, w których ratownicy przypominają o swoich postulatach. O ewentualnych dalszych działaniach protestacyjnych związkowcy zdecydują po poniedziałkowych rozmowach w Ministerstwie Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH