Założenia nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych przygotowywane przez Ministerstwo Zdrowia przewidują powołanie przy starostwach powiatowych urzędu koronera, czyli osoby zajmującej się potwierdzaniem zgonów i stwierdzaniem ich przyczyn.

Jak podaje PAP, nowelizacja miałaby także prawnie usankcjonować alternatywne formy pochówków i pogrzebów, na przykład rozsypywanie prochów w tzw. ogrodach pamięci czy też zatapianie zwłok w morzu.

Wprowadzone do ustawy zapisy pozwalałyby na przechowywanie prochów zmarłych na przykład w domu.

- Na razie kwestie te są przedmiotem luźnych propozycji do dyskusji, obecnie trwają prace nad powołaniem międzyresortowego zespołu, na czele którego stanąłby przedstawiciel resortu zdrowia. Zespół zająłby się nowelizacją przepisów - powiedział PAP Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego.

Wyjaśnił, że wprowadzony na mocy zmiany przepisów koroner nie byłyby jednak w krajach anglosaskich urzędnikiem stwierdzający zgon i prowadzący śledztwo w wypadku zgonu osób zmarłych śmiercią nienaturalną, a lekarzem wypisującym akt zgonu i określającym jego przyczyny.

Według założeń przedstawionych przez GIS, nowelizacja miałaby także wyraźnie zakazać m.in. przekazywania zwłok dla celów rozrywkowych, czyli na przykład na wystawy ludzkich ciał (wystawa w centrum handlowym – luty br.).

Zmiana przepisów ułatwiałaby za to przekazywanie zwłok dla celów dydaktycznych. Uproszczone zostałyby także formalności związane z przywozem zwłok z zagranicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH