Prawo i Sprawiedliwość znalazło sposób na zablokowanie przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego. Tak twierdzi poseł Bolesław Piecha w rozmowie z

PO od kilku miesięcy myśli, jakby tu wprowadzić reformę, bez wprowadzania zasadniczych zmian ustawowych, a tym samym nie wystawiać jej na prezydenckie veto. W odpowiedzi na takie poczynania teraz PiS wytacza swoje armaty. Wczoraj Jarosław Kaczyński obwieścił, że każdy samorządowiec, który będzie w swojej radzie gminy głosował za jakimkolwiek przekształceniem własnościowym powiatowego, czy miejskiego szpitala, zostanie w trybie natychmiastowym usunięty z PiS.

Bolesław Piecha wyprzedza, w rozmowie z „Dziennikiem” kolejne działanie (przeciwdziałanie) Platformy Obywatelskiej. B. wiceminister zdrowia uważa, że PO chce go odwołać ze stanowiska przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia. Platforma, ustami wiceprzewodniczącego klubu – Grzegorza Dolniaka, mówi, że Piecha sam powinien ustąpić.

A co Piecha mówi „Dziennikowi”?

Sejmowa komisja zdrowia pracuje teraz nad sprawozdaniem do ostatniej, najważniejszej ustawy z pakietu reformy. Na poprzednim posiedzeniu dyrektor biura analiz sejmowych potwierdził wątpliwości Piechy, że oddłużenie szpitali może być traktowane jako pomoc publiczna wymagająca notyfikacji Komisji Europejskiej. Polityk PiS uważa, że jego obowiązkiem w tej sytuacji jest przedstawienie marszałkowi Sejmu wniosku o uzyskanie takiej opinii z Brukseli.

To właśnie przewodniczący komisji zgłasza marszałkowi, że w sprawozdaniu komisji znajduje się zapis o udzieleniu pomocy publicznej. Bronisław Komorowski musi wówczas wystąpić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta z wnioskiem o uzyskanie opinii Komisji Europejskiej.

– Ona stwierdza, czy projekt jest zgodny z przepisami odnoszącymi się do pomocy publicznej" - potwierdza Aneta Styrnik z UOKiK. Kiedy taki wniosek może trafić do jej urzędu? "Gdy ustawa zostanie uchwalona w parlamencie. Ale dopóki KE się nie wypowie, ustawa nie może wejść w życie" - dodaje Styrnik.

Wniosek, który zamierza złożyć Piecha, w najlepszym razie opóźni wejście w życie kluczowej dla reformy ustawy przynajmniej o dwa miesiące. Mniej więcej tyle zajmuje Komisji Europejskiej odpowiedź na wniosek UOKiK. Gorzej, gdy będzie ona negatywna. Wówczas cały pomysł na reformę zdrowia pójdzie do kosza.

Posłanka PO, Beata Małecka-Libera wyjaśnia „Dziennikowi”, że przeciwdziałanie PiS będzie nieskuteczne, bo „pytaliśmy w Ministerstwie Finansów, resorcie zdrowia i mamy informacje, że możemy tak to zrobić".

B. minister zdrowia Marek Balicki z SdPl przypomina, że trzy lata temu szpitale otrzymały kilka miliardów pomocy na podstawie ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji.

– Ale wówczas Komisja Europejska żyła w przekonaniu, że w Polsce nie ma prywatnych szpitali, a dziś są – argumentuje Piecha.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH