Częstochowa: pogotowie bez prawnego uzasadnienia

Region Częstochowski NSZZ Solidarność wystąpił do starosty częstochowskiego o zabezpieczenie świadczeń w zakresie ratownictwa medycznego w rejonie podczęstochowskiej Blachowni.

Biegnie tamtędy ruchliwa droga na Opole, na której często dochodzi do wypadków. Interweniują wówczas zespoły Stacji Pogotowia Ratunkowego z Częstochowy.

Postulat zawiązku, to efekt orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie unieważnienia uchwały rady powiatu o likwidacji publicznego szpitala w Blachowni. Związkowcy twierdzą, że zakwestionowana przez sąd uchwała powiatu przekazywała zadania w zakresie ratownictwa medycznego w gestię SP ZOZ Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. Wywodzą, że skoro jest nieważna, należy na powrót zreorganizować pogotowie.

– Stacja w Blachowni została przejęta przez Częstochowę wcale nie z tego powodu, że zlikwidowano publiczny szpital, przy którym działała, ale dlatego, że w całym kraju przestały funkcjonować tzw. jednokaretkowe rejony operacyjne, a takim była Blachownia – odpiera zarzuty Janusz Krakowian, wicestarosta częstochowski.

Podkreśla również, że realnie Blachownia była i jest zabezpieczona w zakresie ratownictwa medycznego. Wskazuje ponadto, że starostwo, jako strona postępowania, do tej pory nie otrzymało pisemnego uzasadnienia orzeczenia.

– Napisałem skargę na NSA do marszałka Sejmu, marszałka Senatu, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Jako obywatel nie mogą się godzić na psucie prawa przez NSA – oburza się w rozmowie z nami wicestarosta i przywołuje art. 193 Ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, który stanowi, że NSA w ciągu 30 dni musi z urzędu sporządzić pisemne uzasadnienie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH